Specjalne suplementy witaminy E poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u byłych palaczy - informują amerykańscy badacze.
Już samo rzucenie palenia wpływa na polepszenie funkcjonowania organizmu. Jednak naukowcy z Ohio State University i University of Connecticut (USA) zauważyli, że stosowanie pewnej odmiany witaminy E w postaci związku zwanego gamma-tokoferolem zauważalnie przyspiesza procesy regeneracyjne zachodzące w naczyniach krwionośnych człowieka.
U osób badanych mierzono wydajność naczyń krwionośnych oraz sprawdzano poziom markerów stanu zapalnego we krwi przed rozpoczęciem badania oraz tydzień po zaprzestaniu palenia papierosów. Okazało się, że funkcje naczyń krwionośnych polepszyły się u wszystkich o 2,8 proc., a u byłych palaczy, którzy przyjmowali witaminę E, o dodatkowe 1,5 proc.
Naukowcy podkreślają, że chociaż powyższe liczby mogą wydawać się niezbyt imponujące, wcześniejsze badania wykazały, iż zaledwie 1-procentowa poprawa w zakresie zdolności naczyń krwionośnych do rozszerzania przekłada się na 13-procentowy spadek ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia.
"Badanie to obejmuje bardzo krótki odcinek czasu, ale prezentuje obiecujące wyniki" - komentuje Richard Bruno, jeden z badaczy.
Rezultaty przedsięwzięcia zostały zaprezentowane na tegorocznej konferencji Biologii Eksperymentalnej w Bostonie (20-24 kwietnia).
Najczęściej spotykaną na co dzień odmianą witaminy E jest alfa-tokoferol. Witamina ta w postaci gamma-tokoferolu wstępuje w niektórych olejach roślinnych i orzechach (pistacjach, orzechach nerkowca, orzechach ziemnych). (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.