W czwartek - częściowe zaćmienie Księżyca

W czwartek wieczorem dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca o niewielkiej fazie, które będzie widoczne z terenu Polski - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie w nim się schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje dla nas świecić.

Do najbliższego zaćmienia Księżyca dojdzie już dzisiaj w godzinach wieczornych. Zjawisko w całości będą mogli obejrzeć obserwatorzy znajdujący się w środkowej Azji, wschodniej Europie, Antarktydzie i prawie całej Afryce. Niestety nie będzie to efektowne zjawisko, bo jego faza będzie niewielka. W cień Ziemi schowa się tylko niespełna 1,5 proc. tarczy Srebrnego Globu.

Przebieg zaćmienia będzie wyglądał następująco: początek zaćmienia półcieniowego - 20:04, początek zaćmienia częściowego - 21:54, maksimum zaćmienia - 22:08, koniec zaćmienia częściowego - 22:21 i koniec zaćmienia półcieniowego - 0:11.

W maksimum zaćmienia, w Polsce, Księżyc będzie znajdował się 15 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Kilka stopni od niego będzie świecił Saturn zbliżający się do opozycji.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

  • 16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera