Na Politechnice Łódzkiej uruchomiono sieć światłowodową FTTH

Politechnika Łódzka oficjalnie uruchomiła w czwartek pilotażową sieć światłowodową FTTH (Fiber To The Home) - jedną z najnowocześniejszych technologii przeznaczonych dla usług szerokopasmowych oferujących szybki internet, telewizję czy usługi telefoniczne.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiej uczelni Ewa Chojnacka sieć FTTH o przepustowości 10Gb/s zbudowana została na terenie katedry przyrządów półprzewodnikowych i optoelektronicznych.

FTTH polega na zastąpieniu łączy miedzianych jednomodowym włóknem światłowodowym. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z usług "triple play", które umożliwiają jednoczesne oglądanie filmów w jakości HD, korzystanie z internetu a także wykonywanie połączeń telefonicznych. Z sieci FTTH mogą korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i gospodarstwa domowe.

Wszystkie elementy do sieci pilotażowej zostały dostarczone przez czołowego ich producenta - firmę Corning. Z kolei większość z tych elementów została opracowana a następnie wyprodukowana w polskiej fabryce Corning, która znajduje się w Strykowie koło Łodzi.

Według Mariusza Bielawskiego z firmy Corning rynek FTTH rozwija się bardzo dynamicznie, jednak nadal "Europa jest cztery lata w tyle za USA i 8-10 lat za Azją". Przypomniał, że zbudowana w Politechnice Łódzkiej sieć FTTH, to efekt wieloletniej współpracy firmy z tą uczelnią. "Cieszymy się, że dzięki tej współpracy, firma przemysłowa może w sposób aktywny wpływać na proces kształcenia przyszłych projektantów, instalatorów czy też użytkowników sieci FTTH” - mówił.

Kierownik katedry przyrządów półprzewodnikowych i optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej prof. Zbigniew Lisik dodał, że uczelni zależy na ścisłych kontaktach z firmami działającymi w obszarach najnowocześniejszych technologii. "W regionie łódzkim Corning jest jednym z ich ważniejszych przedstawicieli" - powiedział.

Współpraca Politechniki Łódzkiej z firmą zapoczątkowana została poprzez wspólne uruchomienie w 2011 roku laboratorium technik światłowodowych w katedrze przyrządów półprzewodnikowych i optoelektronicznych.

Corning Cable Systems Polska jest wiodącym producentem kabli światłowodowych i osprzętu telekomunikacyjnego. Firma zatrudnia w Strykowie ponad 1500 osób.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ abe/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Badaczki z UŚ opracowały biologiczny preparat do oczyszczania ścieków z leków i fenoli

  • Wiata rowerowa ze zużytej łopaty turbiny wiatrowej. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

    Gdańsk/ Na kampusie PG stanęła wiata rowerowa z łopaty turbiny wiatrowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera