Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
09.04.2013 aktualizacja 09.04.2013

Krople od oczu mogą pomóc w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej

Leki obniżające poziom cholesterolu w postaci kropli od oczu mogą być skuteczne w walce ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Cell Metabolism".

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis ustalili, że choroba ta, będąca główną przyczyną utraty wzroku u Amerykanów po 50. roku życia, ma podłoże podobne do miażdżycy tętnic.

Autor badań dr Rajendra S. Apte podejrzewa, że uszkodzeniu wzroku można byłoby zapobiec stosując krople do oczu lub inne preparaty ograniczające odkładanie się depozytów lipidowych pod siatkówką. Wraz ze wzrostem tych depozytów dochodzi do uszkodzeń centralnej części siatkówki, gdzie znajduje się najwięcej fotoreceptorów, a co za tym idzie - stopniowego upośledzenia widzenia. Przy wysiękowej odmianie zwyrodnienia następuje także rozwój patologicznych naczyń.

Podczas badań na myszach i komórkach ludzkich naukowcy skoncentrowali się na makrofagach, komórkach regulujących odpowiedź immunologiczną i usuwających cholesterol oraz tłuszcze z tkanek.

Wraz z wiekiem makrofagi są w stanie usuwać coraz mniej depozytów lipidowych. Naukowcy zaobserwowali, że spadek ich efektywności związany jest z mniejszą produkcją białka o nazwie ABCA1, które odpowiada za transport cholesterolu.

Gdy badacze zastosowali u myszy krople do oczu zawierające substancję będącą agonistą wątrobowego receptora X (LXR), pomagającą odbudować zasoby białka ABCA1, makrofagi zaczęły skuteczniej usuwać cholesterol i zapobiegać patologicznemu rozrostowi naczyń. Dzięki temu udało się zahamować proces zwyrodnieniowy u starych myszy.

"W podobny sposób działają niektóre z substancji stosowanych obecnie w leczeniu miażdżycy. Istnieje więc możliwość stworzenia na ich bazie preparatu, który można będzie wykorzystać w leczeniu oka" - twierdzi dr Apte. (PAP)

koc/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023