
W najbliższy piątek Księżyc zakryje najjaśniejszą gwiazdę z konstelacji Panny, czyli Spikę - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Zakrycia jasnych gwiazd i planet przez Księżyc nie są częstym zjawiskiem. Zdarzają się średnio raz lub dwa razy do roku. Przykładowo, w zeszłym roku Księżyc zakrył Jowisza. Teraz nadarza się okazja do obserwacji zakrycia Spiki - najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Panny.
Niestety samo zakrycie nie będzie widoczne z terenu naszego kraju. Najwięcej szczęścia będą mieli obserwatorzy w Ameryce Środkowej i centralnej części Ameryki Południowej.
W Polsce możemy liczyć tylko na bliską koniunkcję. Dla obserwatorów w naszym kraju najbliżej siebie oba ciała znajdą się w odległości tylko 6 minut kątowych (dla porównania tarcza Księżyca ma 30 minut). Wydarzy się to o godzinie 8:12 naszego czasu. I to jest niedobra część wiadomości, bo o tej porze w Polsce panuje już dzień.
Na obserwacje najlepiej więc wyjść około godziny 5-5:30 rano. Srebrny Glob i Spica będą wtedy świecić 15 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem w odległości kątowej około 1 stopnia od siebie.
PAP - Nauka w Polsce
aol/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.