Księżyc znów spotka się z Jowiszem i Aldebaranem

W poniedziałkowy wieczór Księżyc spotka się z Jowiszem i najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka - Aldebaranem - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Wieczór 18 lutego będzie okazją do zobaczenia potrójnej koniunkcji. Jasny Jowisz świeci teraz w konstelacji Byka i zbliżył się na odległość około 5 stopni do najjaśniejszej gwiazdy z tego gwiazdozbioru - Aldebarana. W poniedziałkowy wieczór do tej pary dołączy jeszcze Księżyc znajdujący się tuż po pierwszej kwadrze.

Minimalna odległość dzieląca Srebrny Glob od Jowisza wyniesie tylko 54 minut łuku (a więc mniej niż dwie średnice tarczy Księżyca). Do tego spotkania dojdzie o godzinie 12:55 naszego czasu.

Do maksymalnego zbliżenia Księżyca i Aldebarana dojdzie kilka godzin później. Nastąpi to dokładnie o godzinie 19:06 i wtedy dystans dzielący naszego naturalnego satelitę oraz Aldebarana będzie wynosił 3 stopnie i 47 minut łuku.

Najlepszym czasem do podziwiania zjawiska wydają się okolice godziny 18 naszego czasu. Cała trójka ciał będzie wtedy górować, świecąc prawie 60 stopni nad południowym horyzontem. Księżyc będzie wtedy znajdował się blisko linii łączącej Jowisza z Aldebranem. Użycie typowej lornetki o niewielkim powiększeniu (7-10x) pozwoli umieścić wszystkie trzy obiekty w jednym polu widzenia naszego instrumentu.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 16.01.2025

    Ekspert o Starshipie: wybuchu rakiety nie należy traktować jako porażki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera