Stres może wpływać na geny potomstwa

Geny chemicznie “uciszone” przez stres mogą być nieaktywne także w komórkach jajowych i plemnikach, co przenosi efekt na kolejną generację – informuje „Science”.

Takie wyniki dały dokładne badania DNA w mysich komórkach jajowych i plemnikach. Wcześniej tego rodzaju zjawisko zasugerowały badania statystyczne genetycznego wpływu czynników środowiskowych. Wskazywały, że na przykład skutki palenia, diety, stresu w dzieciństwie, głodu czy chorób psychicznych mogą być przekazywane potomstwu w przebiegu procesu zwanego dziedziczeniem epigenetycznym. Wielu genetyków uważało, że to niemożliwe.

Geny mogą być wyłączane dzięki chemicznej modyfikacji DNA w procesie zwanym metylacją - enzymy reagują na czynniki środowiskowe oznaczając geny grupami metylowymi, które wstrzymują ich działanie. Wydawało się jednak, że metylacja jest usuwana w procesie powstawania plemników i komórek jajowych, a gdyby nawet pozostały jakieś jej ślady, zostałyby usunięte po zapłodnieniu.

Zespół Jamie Hackett z University of Cambridge (W. Brytania) wykazał, że może być inaczej. Naukowcy izolowali DNA z pierwotnych komórek płciowych myszy (to z nich powstają plemniki i komórki jajowe) w różnych stadiach rozwoju, badając występowanie metylowanych genów.

Jak się okazało, niewielka liczba genów zachowała metylację – było ich średnio 233 na 25 000 badanych komórek. Choć to rzadki efekt, jest jednak możliwy. Może wynikać z nieskutecznego "wymazywania" metylacji.

Hackett zamierza powtórzyć badania na ludzkich komórkach i dokładniej wyjaśnić zjawisko.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera