Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat, znaleziony w jaskini Maltravieso na zachodzie Hiszpanii. Przypisują go neandertalczykom.
Badania prowadzi zespół archeologów wspólnoty autonomicznej Estremadury, na zachodzie Hiszpanii. Departament ds. kultury tego regionu poinformował, że na znalezisko natrafiono w pierwszym kwartale tego roku w dolnej części jaskini Maltravieso, w pobliżu miasta Caceres.
Regionalny departament ds. kultury nazwał to stanowisko "jednym z najważniejszych dla badań nad sztuką jaskiniową w Europie w epoce paleolitu".
Lokalne władze przypominają, że w przeszłości w tej samej grocie natrafiano już na rozmaite ślady obecności ludzi i ich twórczości ikonograficznej. Znajdowano tam m.in. malowidła przedstawiające postacie zwierząt, a także symbole: kropki, trójkąty, dyski oraz kreski.
Nowe znalezisko to odcisk dłoni - kolejny odkryty w jaskini Maltravieso w ostatnich latach, który potwierdza "zdolności przedstawiania symboli przez neandertalczyków".
W sumie znaleziono już tam ponad 60 rodzajów rozmaitych malowideł postaci i symboli namalowanych na ścianach groty przez dawnych ludzi.
Odkryty przypadkowo ślad dłoni - jak twierdzą archeolodzy - jest stosunkowo niewielki, dlatego powstały sugestie, że mógł należeć do dziecka.
Odkrycia dokonano w w trudno dostępnym miejscu, jednym z najgłębszych fragmentów groty, zwanym Galerią Węża. Prawdopodobnie, jak twierdzą badacze, właśnie tam powstały najstarsze symbole stworzone przez neandertalczyków w badanej jaskini.
W ramach prowadzonych od kilku tygodni analiz archeolodzy próbują m.in. zbadać związek pomiędzy odciśniętym na ścianie śladem dłoni a pokrywającymi go cząsteczkami kalcytu, minerału z gromady węglanów. Badacze chcą określić wiek tych mineralnych naleciałości.
Marcin Zatyka (PAP)
zat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.