Delfiny wspierają umierających członków stada

Delfiny, które gromadzą się, aby podtrzymać umierajacego współtowarzysza i umożliwić mu oddychanie, zaobserwowano u wybrzeży Korei Południowej - podał magazyn "Marine Mammal Science".

Zdarzenie zaobserwowali koreańscy naukowcy w Morzu Japońskim u wybrzeży miasta Ulsan. Pięć osobników utworzyło z własnych ciał coś na kształt tratwy, aby umożliwić bliskiemu śmierci delfinowi wypłynięcie na powierzchnię.

Już wcześniej obserwowano zwierzęta z rzędu waleni, które udzielały pomocy innym osobnikom. W połowie minionego wieku np. samica delfina butlonosego (Tursiops truncatus) była widziana, jak wynosi na powierzchnię na grzbiecie swoje młode, które urodziło się martwe. Rzecz działa się w niewoli. Jednak również żyjące na wolności delfiny tak robią, czasem nawet próbując przywrócić młodym życie poprzez podgryzanie ich.

Do tej pory obserwowano jednak tylko jednego lub dwóch \"ratowników\" naraz.

W zdarzeniu u wybrzeży Korei Południowej brało udział co najmniej 10 osobników z gatunku delfina długopyskiego (Delphinus capensis) - poinformował Kyum J. Park, który z kolegami z Instytutu Badań Waleni w Ulsan rutynowo monitoruje zwierzęta.

Zwierzęta płynęły bardzo powoli niedaleko łodzi badaczy. Jeden z nich wijąc się w konwulsjach wystawiał brzuch ponad powierzchnię wody. Choć się poruszał i bił ogonem, jego płetwy wyglądały na sparaliżowane i miał czerwone ślady na brzuchu. Pozostałe osobniki wydawały się mu pomagać w utrzymaniu się przy powierzchni, a chwilę później pięć z nich ustawiło się na kształt tratwy. Jeden z nich podtrzymywał pyskiem głowę umierającego.

Kilka minut później osłabiony osobnik najwyraźniej padł, a jego ciało zawisło pionowo przy powierzchni. Nie oddychał.

Pięciu towarzyszy wciąż starało się nawiązać z nim kontakt, pocierając i dotykając jego ciała lub przepływając pod nim. Jak podkreślili badacze, zwierzęta robiły tak cały czas, mimo że ciało delfina wykazywało już oznaki zesztywnienia pośmiertnego. (PAP)

mrt/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera