Niektórzy robią wiele rzeczy na raz, choć nie powinni

Amerykańscy naukowcy ostrzegają, że osoby, które są najbardziej skłonne do wykonywania kilku czynności w jednym momencie, w rzeczywistości są najmniej zdolne do wielozadaniowości.

Ludzie, którzy często rozmawiają przez telefon podczas jazdy samochodem są przekonani, że w ich przypadku nie wpływa to na pogorszenie efektywności żadnego z tych działań, ale badacze z University of Utah odkryli, że bardzo się mylą i tak naprawdę przede wszystkim właśnie oni nie powinni tego robić, bo mają najmniejsze predyspozycje do skupiania się na kilku rzeczach jednocześnie.

Rezultaty badania przeprowadzonego za pomocą metod kwestionariuszowych na grupie 310 studentów psychologii wskazują na to, że osoby posiadające największe umiejętności związane z wielozadaniowością w codziennym życiu rzadko podejmują się kilku działań w tej samej chwili, bo nie mają problemu ze skupieniem się na jednym z nich.

Z kolei uczestnicy badania, którzy nagminnie rozmawiają przez telefon podczas jazdy lub używają wielu urządzeń na raz są osobami impulsywnymi, poszukującymi wrażeń, nadmiernie pewnymi własnej wielozadaniowości. Angażują się oni w jednoczesne wykonywanie kilku czynności, "ponieważ są mniej zdolni do wyciszenia dystraktorów i skoncentrowania się na pojedynczym zadaniu", jak mówią badacze.

Artykuł prezentujący szczegółowe wyniki badania zamieszczono w czasopiśmie "PLOS ONE". (PAP)

ooo/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • 25.0.2024.  EPA/YAHYA ARHAB

    Naukowcy przedstawili nową teorię nt. powstania Księżyca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera