Czteroniciowe DNA u człowieka

Naukowcy z Cambridge University po raz pierwszy odkryli w ludzkich komórkach czteroniciowe DNA – informuje „Nature Chemistry”.

Jak powszechnie wiadomo, nazywane cząsteczką życia DNA tworzy podwójną helisę. Jednak odkrywcy twierdzą, że w naszych komórkach obecna może być także poczwórna helisa DNA, a jej funkcjonowanie wydaje się mieć związek z nowotworami. Sugerują, że kontrolując poczwórne DNA można by opracować nowe sposoby walki z rakiem.

Czteroniciowe DNA, zawierające dużo guaniny uzyskiwano w warunkach laboratoryjnych już od lat, wykryto je także u pierwotniaków – orzęsków. Ale dopiero zespół na czele którego stała Giulia Biffi, pracująca w laboratorium prof. Shankara Balasubramaniana po raz pierwszy wykrył jego występowanie w ludzkich komórkach. Udało się to dzięki odpowiednim, specyficznie wiążącym się z takim DNA przeciwciałom, znakowanym świecącym związkiem.

Prawdopodobnie obecność czteroniciowego DNA ma związek z określonym genotypem lub zaburzeniami funkcjonowania komórek - możliwe, że blokując jego aktywność można będzie zatrzymać wzrost nowotworów. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera