Uczelnie i instytucje

Janusz Lewandowski doktorem h.c. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

PAP © 2013 / Maciej Kulczyński 18.01.2013
PAP © 2013 / Maciej Kulczyński 18.01.2013

Komisarz ds. programowania finansowego i budżetu UE Janusz Lewandowski - współautor programu prywatyzacji w Polsce po przełomie 1989 r. - otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W wygłoszonej laudacji prof. Bogusław Fiedor podkreślił, że Lewandowski jest wybitną postacią życia publicznego, a w szczególności politycznego i gospodarczego, ma także wielkie osiągnięcia w tworzeniu ideowych i instytucjonalnych podstaw transformacji polskiej gospodarki - od systemu socjalizmu do systemu wolnego rynku.

„Warto podkreślić jego udział w zapoczątkowaniu i realizacji programu prywatyzacji w Polsce. Programu, który charakteryzował się z jednej strony różnorodnością ścieżek i metod prywatyzacji, a z drugiej istnieniem silnego komponentu prywatyzacji obywatelskiej czy pracowniczej” – mówił Fiedor.

Rektor zaznaczył, że wyrazem najwyższego uznania dla kompetencji Lewandowskiego było powierzenie mu „trudnej i odpowiedzialnej” funkcji komisarza ds. programowania finansowego i budżetu UE. „Czujemy się zaszczyceni, że przyjmując godność doktora honorowego, staje się członkiem naszej społeczności. Odczuwamy też radość, że jesteśmy pierwszą uczelnią, która w ten szczególny sposób daje wyraz uznania i szacunku dla jego osiągnięć w życiu publicznym i działalności naukowej” – zakończył Fiedor.

W krótkim przemówieniu Lewandowski przyznał, że pełniona przez niego obecnie funkcja wymaga zdystansowania się od interesów narodowych, w imię interesu całej wspólnoty, „ale nie zakłada wykorzenienia i utraty wrażliwości na potrzeby krajów, które dopiero w latach dziewięćdziesiątych ruszyły w poszukiwaniu straconego czasu”.

„Polska jeszcze nie nacieszyła się swoją obecnością w UE, jeszcze nie wykorzystała wszystkich korzyści z tym związanych, a już trzeba się określić wobec wyzwań, jakich nie znały wcześniejsze pokolenia. Kilka lat po historycznym rozszerzeniu Europa wpadła w kryzys, który wydawał się kryzysem finansowym, a stał się kryzysem ekonomicznym, politycznym i czasem zwątpienia w europejski projekt” – mówił komisarz.

Lewandowski zaznaczył, że rolą Polski jest w tej sytuacji zapobieganie dalszym podziałom, choć nie jest to łatwe dla kraju znajdującego się poza strefą euro, „bo to właśnie stosunek do wspólnej waluty wyznacza nową, coraz ostrzejszą linię podziału”.

„Prawdziwa europejska integracja będzie się dokonywała w grupie krajów związanych wspólną walutą. Cała reszta pozostanie na obrzeżach, bez realnego wpływu na nową architekturę UE. Wobec tego rysującego się podziału musi się znaleźć Polska, traktowana jako pożądany partner i udziałowiec wspólnej przyszłości. (...) Rosnący autorytet naszego kraju jest także zobowiązaniem, by uzupełnić tradycyjną roszczeniowość o wkład w tworzenie nowej europejskiej jakości. Takie wyzwanie czeka na młode pokolenie, które powinno wkrótce bez kompleksów zająć miejsce mojego pokolenia ” – ocenił Lewandowski.

Janusz Lewandowski urodził się 13 czerwca 1951 r. w Lublinie. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego i na tej uczelni w 1984 r. uzyskał stopień doktora ekonomii. W latach 80. był doradcą ekonomicznym NSZZ „Solidarność”, w latach 90. dwukrotnie pełnił funkcję ministra przekształceń własnościowych. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji, a w latach 2004–2010 deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Od lutego 2010 r. pełni funkcję komisarza UE ds. programowania finansowego i budżetu.

PAP  - Nauka w Polsce

mic/ hes/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: 88 proc. badanych jest przekonanych, że warto się kształcić

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Ruszyła VI edycja programu mentorskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera