Propozycje nowych projektów w zakresie strategicznej infrastruktury badawczej lub aktualizację istniejących projektów naukowcy mogą zgłaszać resortowi nauki. Ogłoszono aktualizację Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej.
Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej (PMDIB) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowało w 2011 r. Zawierała ona 33 projekty z różnych dziedzin nauki. Znalazł się w niej m.in. PolFEL - Polski Laser na Swobodnych Elektronach - projekt prowadzony w centrum w Świerku, CEZAMAT - Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej czy Centrum Badań Przedkliniczych i Technologii (CePT) Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wiele z projektów umieszczonych na tej mapie drogowej nie zostało zrealizowanych lub zmieniło plany badań. Dlatego resort nauki chce zaktualizować mapę.
Ministerstwo chce, by środowiska naukowe składały propozycje nowych projektów inwestycyjnych w zakresie strategicznej infrastruktury badawczej, a także by informowały o aktualizacji projektów, które już znajdują się na PMDIB, jeżeli ich założenia wymagają istotnych zmian. Ministerstwo chce więc uzyskać informacje o zmianach składu lub statusu konsorcjum realizującego projekt, zmiany zakresu i budżetu projektu, czy o zmianach planu badań naukowych prowadzonych w planowanej infrastrukturze.
Propozycje zostaną ocenione przez zespoły ekspertów i powstanie wspólna lista wszystkich propozycji projektów, rekomendowanych do wpisu na PMDIB.
Na stronie resortu zaznaczono, że umieszczenie propozycji projektu inwestycyjnego na PMDIB nie będzie stanowiło promesy finansowania projektu. Środki na budowę czy przyszłe funkcjonowanie projektów z PMDIB można uzyskać tylko zgodnie ze zwykłymi procedurami. Ministerstwo zaznacza jednak, że fakt umieszczenia na mapie będzie miał duże znaczenie dla szans uzyskania finansowania w ramach budżetu krajowego oraz będzie warunkiem niezbędnym dla uzyskania finansowania ze strumieni środków polityki spójności UE.
Uaktualniona PMDIB będzie obejmować projekty krajowe, międzynarodowe, zlokalizowane w części lub w całości w Polsce, a także projekty międzynarodowe, zlokalizowane za granicą, do których Polska wnosi wkład.
Równolegle z tworzeniem PMDIB resort chce wprowadzić rozwiązania prowadzące do stabilnego finansowania projektów strategicznej infrastruktury badawczej, począwszy od przygotowania inwestycji, przez przeprowadzenie jej realizacji oraz późniejszą eksploatację.
Propozycje dotyczące aktualizacji mapy można przesyłać do 15 marca.
Jak wyjaśnia MNiSW, strategiczna infrastruktura badawcza to urządzenia badawcze, które mają unikalny charakter w skali krajowej, europejskiej lub międzynarodowej oraz kluczowe znaczenie dla rozwoju badań naukowych, prac rozwojowych lub dla rozbudowy infrastruktury informatycznej nauki. Infrastruktura powinna m.in. spełniać kryteria doskonałości naukowej i organizacyjnej oraz zasady otwartego dostępu do prowadzenia i wykorzystywania wyników badań.
Mogą to być urządzenia mające postać skupioną (np. duży teleskop) lub rozproszoną (np. sieć obserwatoriów posiadających małe teleskopy), stacjonarną (np. synchrotron) lub ruchomą (np. obiekty jeżdżące, latające lub pływające), a także infrastrukturę informatyczną nauki, taką jak banki danych, sieci telekomunikacyjne i systemy informatyczne oraz zasoby wiedzy takie jak archiwa czy kolekcje.
Szczegóły na stronie MNiSW: http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/aktualizacja-polskiej-mapy-drogowej-infrastruktury-badawczej/
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.