
Lakshmi Mittal, właściciel i prezes koncernu ArcelorMittal, czyli największego na świecie producenta stali, odebrał w piątek godność doktora honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Uchwałę o nadaniu tytułu Mittalowi podjął senat krakowskiej uczelni 31 października zeszłego roku. W uzasadnieniu decyzji napisano, że tytuł został przyznany za „wkład w strategiczny rozwój oraz konsolidację branży hutniczej w skali światowej, restrukturyzację i unowocześnienie przemysłu hutniczego w Polsce, wieloletnie wspieranie współpracy naukowej i promowanie Akademii Górniczo-Hutniczej oraz umożliwianie poszerzenia wiedzy praktycznej dla studentów i oferowanie atrakcyjnych miejsc pracy dla absolwentów”.
„Nadanie tak zaszczytnego tytułu to ważne wydarzenie dla całej społeczności akademickiej naszej uczelni. Aktem tym pragnie ona wyrazić uznanie dla osiągnięć i dorobku osoby szczególnie zasłużonej dla polskiej oraz światowej gospodarki” - powiedział podczas piątkowej uroczystości rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka.
Wniosek o nadanie godności doktora honoris causa zgłosił Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Uzyskał pozytywne recenzje senatów Politechniki Śląskiej i Politechniki Częstochowskiej. Promotorem postępowania ws. nadania tytułu był prof. Mirosław Karbowniczek.
Jak zaznaczył prof. Karbowniczek w swojej laudacji, nadanie doktoratu honoris causa Lakshmi Mittalowi to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH, który w zeszłym roku obchodził 90-lecia swojego istnienia.
Prezes koncernu ArcelorMittal dziękując za wyróżnienie powiedział, że jest ono dla niego prawdziwym zaszczytem. „To dla mnie bardzo wyjątkowy moment. Zawsze lubiłem się uczyć. Tak naprawdę jedną z rzeczy, których żałuję jest to, że nie dane mi było uczyć się więcej (…). Dlatego jestem niezwykle dumny, że mogłem znaleźć się w gronie znamienitych osobistości, których dokonania zostały wyróżnione przez Akademię honorowym doktoratem. Jestem świadomy tego, że większość z nich stanowią Polacy i – w dużej mierze – przedstawiciele nauki i środowiska akademickiego, postaci ze świata sztuki i polityki. Tym bardziej czuję się wyróżniony” - podkreślił.
Jak dodał, krakowska AGH jest mu bardzo dobrze znana, bo przez niemal 100 lat swojej działalności zapracowała sobie na reputację jednej z najlepszych uczelni w Europie kształcących adeptów górnictwa i metalurgii.
„Działalność Akademii ma ogromne znaczenie dla całego sektora stalowego. Faktem jest, że wynikiem współpracy naukowej pomiędzy ArcelorMittal Poland i Akademią są liczne projekty (…). Akademia jest także cennym źródłem talentów dla ArcelorMittal Poland. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zatrudniliśmy aż 140 absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie” - zaznaczył Mittal.
Lakshmi Mittal urodził się 15 czerwca 1950 r. w mieście Sadulpur w Radżastanie w Indiach. Jest dyrektorem generalnym oraz prezesem firmy ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali i znaczącej firmy wydobywczej, zatrudniającej 260 tys. osób w 60 krajach.
W Polsce działa spółka ArcelorMittal Poland, która jest największym producentem stali w naszym kraju, należy do niej ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, czyli największy producent koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 15 tys. Od 2004 r. ArcelorMittal zainwestował w Polsce blisko 5 mld zł.
PAP - Nauka w Polsce
rgr/ ls/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.