Raport: coraz mniej Amerykanów umiera na raka

W USA nadal spada śmiertelność z powodu nowotworów złośliwych zarówno wśród kobiet, mężczyzn jak i dzieci – wykazał doroczny raport opublikowany przez „Journal of the National Cancer Institute”.

Podkreśla się w nim, że Amerykanie od wczesnych lat 90. XX w. rzadziej umierają na niemal wszystkie najczęściej występujące nowotwory, takie jak rak płuca, jelita grubego, piersi oraz prostaty.

W latach 2000-2009 śmiertelność z powodu raka wśród mężczyzn i dzieci do 14. roku życia co roku spadała o 1,8 proc., a u kobiet o 1,4 proc. Spośród 17 najczęściej występujących nowotworów, mężczyźni rzadziej umierają na 10, a kobiety na 15 spośród z nich.

Zachorowalność na raka spada jedynie u mężczyzn (o 0,5 proc,. rocznie), nie zmienia się u kobiet, natomiast wzrasta u dzieci (o 0,5 proc. rocznie). Prof. Otis Brawley z American Cancer Societ przyznaje, że nie wiadomo dlaczego dzieci częściej chorują na raka.

Dr Edgar P. Simard, epidemiolog z American Cancer Society w Atlancie, twierdzi, że spadek śmiertelności to efekt zarówno wcześniejszego wykrywania nowotworów, jak i skuteczniejszego leczenia. Poza operacjami, radioterapią i chemioterapią od ponad 10 lat coraz częściej wykorzystywane są nowej generacji leków biotechnologicznych (w tzw. terapii celowanej).

Nie wszystkie dane są pocieszające. Wciąż rośnie liczba zgonów na raka wątroby, trzustki, macicy u kobiet oraz czerniaka, najgroźniejszego raka skóry.

Zwiększa się również zachorowalność z powodu nowotworów odbytu i jamy ustnej powodowanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to ten sam drobnoustrój, który wywołuje raka szyjki macicy u kobiet.

Podejrzewa się, że wzrost zachorowalności na obydwa nowotwory może być związany z większą niż dawniej popularnością seksu oralnego i analnego. Wirus HPV jest przenoszony droga płciową i może wywołać również raka prącia u mężczyzn, ale zdarza się on rzadko.

„Mimo tych zastrzeżeń są powody do zadowolenia” – komentuje wyniki raportu John R. Seffrin z American Cancer Society. (PAP)

zbw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Istnieje duże ryzyko wymarcia wielu gatunków drzew z Amazonii

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera