Wariant genu sprzyjający długowieczności

Ludzie, którzy są posiadaczami specyficznej odmiany genu receptora dopaminy mają szansę na dłuższe życie - zawiadamiają amerykańscy badacze, publikując na łamach "The Journal of Neuroscience".

Naukowcy z University of California Irvine odkryli, że wiele spośród osób w wieku 90 lat i więcej posiada gen, zwany DRD4 7R, który jest częścią systemu dopaminergicznego i ułatwia przekazywanie sygnałów między neuronami, a także odgrywa główną rolę w sieciach mózgowych odpowiedzialnych za uwagę i układ nagrody.

Gen ten ma również istotny wpływ na osobowość i temperament człowieka.

Posiadacze DRD4 7R charakteryzują się dużą potrzebą aktywności w sferach fizycznej, intelektualnej i społecznej.

Badacze uważają, że właśnie takie oddziaływanie genu ma związek z długowiecznością, gdyż wyniki poprzednich badań wykazały, że aktywność życiowa jest ważnym czynnikiem przedłużającym egzystencję człowieka oraz powstrzymującym rozwój chorób neurodegeneracyjnych.

"Sam wariant genu prawdopodobnie bezpośrednio nie wpływa na długość życia, ale jest z kolei związany z cechami osobowości, które, jak udowodniono, są ważne dla dłuższego i zdrowszego życia" - wyjaśnia Robert Moyzis, jeden z badaczy.

Naukowcy przeprowadzili również badania na myszach. Okazało się, że gryzonie, nie posiadające tego specyficznego wariantu genu, żyły nawet do 10 proc. krócej niż myszy, u których występował DRD4 7R.

Niestety owa odmiana genu może wiązać się też z niektórymi problematycznymi cechami osobowości, jak skłonność do uzależnień i ryzykowanych zachowań oraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń deficytu uwagi, bądź nadaktywności. (PAP)

ooo/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera