Lekarz weterynarii: sylwestrowe hałasy niepokoją zarówno psy, jak i koty

Odgłosy hucznych zabaw sylwestrowych to dla wielu zwierząt domowych duży stres, dlatego najlepiej zapewnić im spokojne miejsce, w którym będą mogły przetrwać zakończenie roku - przekonywała w rozmowie z PAP kierownik szpitala Kliniki Małych Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr n.wet. Magdalena Kalwas.

"Dla zwierząt huczne zabawy sylwestrowe to duży stres. Nie wiedzą, co się dzieje i reagują strachem. U psów może jest to bardziej widoczne, bo koty mają tendencję do chowania się, zaś psy często szukają uwagi właściciela. Myślę, że jest to stresujące zarówno dla psów, jak i kotów" - powiedziała lekarz weterynarii.

Skoro odgłosy sztucznych ogni słychać już przed zabawami sylwestrowymi, lekarz weterynarii radzi, aby ograniczyć spacery z psami do minimum. "Raczej na smyczy, pod kontrolą, aby pies nie uciekł" - podkreśliła.

Kiedy natomiast zbliża się północ, najlepiej schronić się w domu. "W momencie, kiedy te hałasy się nasilą, należy zapewnić zwierzęciu miejsce, w którym będzie czuło się bezpiecznie" - powiedziała dr Kalwas, dodając, że niektórzy izolują psy od hałasów np. w łazience, dodatkowo włączając radio.

Zwierzęta reagują w sytuacji stresowej bardzo różnie. "Niektóre psy chcą być z właścicielem cały czas, inne wolą posiedzieć w spokojnym, cichym miejscu" - wyjaśniła.

Rozwiązaniem może być też podanie leków. Stosowane są np. leki uspokajając z grupy benzodiazepin czy pochodne fenotiazyny, które są zarejestrowane do stosowania u zwierząt. "Trzeba pamiętać, że tak jak każde leki mają one swoje działania uboczne, np. acepromazyna powoduje obniżenie ciśnienia krwi, nie powinno się ich stosować u zwierząt ciężarnych" - podkreśliła lekarz weterynarii.

Często zwierzęta bardzo różnie reagują na leki uspokajające. Niektóre z nich po podaniu dawki minimalnej będą spać przez kolejne cztery godziny, a u innych osobników po zastosowaniu identycznej dawki na kilogram masy ciała nie zauważymy żadnego efektu. Dawkę dobiera więc indywidualnie lekarz w zależności od rasy, wieku, masy ciała, współistniejących zaburzeń i przebytych chorób zwierzęcia.

Dr Kalwas pytana o to, czy w związku z Sylwestrem do kliniki SGGW trafia więcej zwierząt, odpowiedziała: "Sylwester ale także okres świąt to generalnie czas, kiedy trafia do nas więcej psów także z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego wskutek przejedzenia bądź nagłej zmiany diety”.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ ula/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Krynki, 25.06.2023. Zapora na granicy polsko-białoruskiej w miejscowości Krynki, 25 bm.  (sko) PAP/Artur Reszko

    Naukowcy z IBS PAN badają wpływ zapory na granicy z Białorusią na zwierzęta

  •  Białowieża, 14.02.2020. Żubr w Puszczy Białowieskiej, 14. bm. (mz/dw)  PAP/Michał Zieliński

    Resort klimatu: rośnie populacja żubrów w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera