Apel BPN: uszanujcie piękno Babiej Góry, świętując bez fajerwerków

Fotolia
Fotolia

Uszanujcie piękno gór i ich majestat, świętując początek nowego roku bez odpalania fajerwerków i petard – zaapelował Babiogórski Park Narodowy do turystów, którzy sylwestrowy wieczór zamierzają spędzić na szczycie Babiej Góry.

"Uszanujcie piękno gór i ich majestat, świętując początek nowego roku bez odpalania fajerwerków i petard. Huk i błyski płoszą zwierzęta, dostarczając im dodatkowego stresu, a i tak w zimie życie mają ciężkie" – zaapelowali przyrodnicy.

Jak podkreślili żartobliwie przedstawiciele BPN, turystom obecnym na szlakach i na Diablaku, szczycie Babiej Góry, w sylwestrowy wieczór "życzenia złożą osobiście pracownicy straży parku".

Ratownicy GOPR przestrzegli, że wędrówka w najwyższe partie Beskidów, szczególnie nocą, jest niebezpieczna. Panują tam zimowe warunki. Możliwe są mgły i silny wiatr. Szlaki pokrywa śnieg. Temperatura jest ujemna.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono przede wszystkim w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i przewianego śniegu transportowanego przez wiatr. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Jak skutecznie działać na rzecz dobrostanu społeczeństw

  • Źródło: Adobe Stock

    Badanie: szczęście ważną wartością głównie dla społeczeństw zachodnich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera