Nie tylko potrzeba zręczności, ale i walki, ukształtowała ludzką dłoń

Częsta potrzeba użycia siły mogła się przyczynić do ewolucji kształtu ludzkiej dłoni – wynika z nowych badań amerykańskich, opisanych na łamach „Journal of Experimental Biology”. Dotychczas ewolucję kształtu dłoni wiązano głównie z jej wykorzystaniem do manipulacji przedmiotami.

Za pomocą precyzyjnych urządzeń naukowcy z University of Utah zmierzyli siły i przyspieszenie, jakie towarzyszą dłoni człowieka uderzającego w bokserski worek. Badali zaprawionych w boju przedstawicieli sztuk walki, którzy bili worek pięścią albo płaską dłonią. „Zadaliśmy sobie pytanie: +czy faktycznie pięść uderza mocniej, niż otwarta dłoń?+" – tak o początkach badania mówi jeden z autorów pracy, David Carrier, w rozmowie z BBC.

"Byliśmy zaskoczeni, gdyż pierwsze ciosy pięścią wcale nie były silniejsze niż uderzenia dłonią" – dodaje badacz. Oczywiście, kiedy cios jest wyprowadzany pięścią, uderzenie obejmuje powierzchnię nieco mniejszą, i dlatego - przy tej samej sile uderzenia - nacisk wywierany na każdą jednostkę powierzchni jest nieco większy, niż gdyby użyto całej dłoni.

Naukowcy podkreślają jednak, że zwijanie dłoni w pięść pozwala wzmocnić i jednocześnie ochronić delikatne kości palców i reszty dłoni. Używanie pięści pozwala aż czterokrotnie zwiększyć sztywność stawów śródręczno-paliczkowych (wybrzuszających się „kostek” - widocznych, gdy zwijamy dłoń). Podwaja też zdolność paliczków bliższych (kości palców, które łączą się ze wspomnianymi stawami) do przekazywania siły uderzenia.

W swojej publikacji Carrier i Michael H. Morgan z University of Utah przypominają popularną teorię, według której kształt ludzkiej dłoni był odpowiedzią ewolucji na potrzebę dużej zręczności manualnej. Sami twierdzą jednak, że dobrą zdolność do manipulacji różnymi przedmiotami mogłoby zapewnić wiele różnych wariantów kształtów i proporcji dłoni. "Ale być może istnieje tylko jeden układ proporcji kośćca dłoni, dzięki któremu nadaje się ona zarówno do precyzyjnej manipulacji, jak i do walki" – napisali.

Ich zdaniem "ewolucyjne znaczenie ludzkiej dłoni może zatem wynikać z jej ogromnej zdolności do pełnienia dwóch ról - pozornie sprzecznych, ale równie ludziom niezbędnych". Prof. Carrier dodaje, że w przeszłości naszego gatunku sytuacje wymagające agresji mogły być o wiele częstsze niż obecnie. Tym samym mogły stanowić jedną z sił kształtujących bieg ewolucji. (PAP)

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera