Historia i kultura

Nowa odsłona wystaw stałych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

„Muzeum Małego Odkrywcy” to tytuł nowego projektu w poznańskim Muzeum Archeologicznym, który zainaugurowano 11 grudnia br. Ekspozycje stałe „Pradzieje Wielkopolski”, „Tu powstała Polska”, „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” i „Archeologia Sudanu” przygotowano pod kątem odwiedzin najmłodszych dzieci.

„Mamy nadzieję, że realizując ten program, przełamiemy stereotyp muzeum jako instytucji mało przyjaznej dla dzieci, a także zachęcimy naszych najmłodszych zwiedzających do jak najczęstszych i regularnych wizyt w muzeum oraz innych instytucjach kulturalnych” – mówi Sabina Hryniewiecka z Działu Wystaw i Edukacji, inicjatorka programu.

Na wystawach pojawiły się m.in. tablice magnetyczne, stanowisko multimedialne do nauki hieroglifów, interaktywne przedmioty - kopie zabytków, służące do aktywnego zwiedzania wystaw przez dzieci, szczególnie w wieku 4-10 lat. Trasy oznaczono za pomocą dużych symboli, które znajdują się na poziomie dziecięcego wzroku w ten sposób, aby były łatwo dostępne także dla dzieci poruszających się na wózkach.

Program kierowany jest również do dzieci słabowidzących i o ograniczonej sprawności ruchowej – na wystawach znajdują się kopie zabytków wykonanych w grafice reliefowej z opisem brajlowskim oraz specjalne podręczniki do nauki hieroglifów z opisem brajlowskim. Przed zwiedzaniem opiekunowie dzieci mogą pobrać w kasie biletowej bezpłatne przewodniki, które ułatwią poruszanie się po unowocześnionych ekspozycjach.

Projekt obejmuje zagadnienia związane z ochroną i promocją dziedzictwa archeologicznego, szeroko rozumianą przeszłością, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów regionu Wielkopolski i początków państwa polskiego, a także Afryki.

„Muzeum Małego Odkrywcy" to nowy program Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program: "Dziedzictwo kulturowe; priorytet: Wspieranie działań muzealnych").

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera