Historia i kultura

Polscy archeolodzy odkryli w Egipcie nieznany grobowiec

Ogólny widok wykopalisk po zachodniej stronie najstarszej piramidy świata: nekropola w kamieniołomie. (Fot. W. Wojciechowski, copyright Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego UW)
Ogólny widok wykopalisk po zachodniej stronie najstarszej piramidy świata: nekropola w kamieniołomie. (Fot. W. Wojciechowski, copyright Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego UW)

W czasie wykopalisk w obrębie skalnego grobowca dostojnika Ichi, który służył na dworze faraona Pepiego ponad 4 tysiące lat temu, naukowcy natknęli się na wejście do jeszcze starszego miejsca pochówku. Odkrycia dokonano w Sakkarze w sąsiedztwie najstarszej egipskiej piramidy wzniesionej dla faraona Dżesera.

\"W przedniej części kaplicy natknęliśmy się na kamienną posadzka kończącą się pionowym zrębem o ostrym brzegu. Domniemany przez nas próg okazał się być architrawem wieńczącym położony głębiej grobowiec, niewątpliwie znacznie starszy od grobowca generała Ichiego\" – tłumaczy prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, kierownik wykopalisk.

Odkrycia dokonano w obrębie tzw. Suchej Fosy - w wykutym w skale gigantycznym zagłębieniu, jakie obiegało w odległości około 200 m piramidę Dżesera. Archeolodzy od dawna zastanawiali się, czy wysokie skalne ściany „Suchej Fosy” nie mogłyby zawierać kilku pięter grobowców z kolejnych faz epoki Starego Państwa, czyli czasów budowniczych piramid, w tym słynnego Cheopsa.

\"Tak naprawdę nikt z nas w tę hipotezę nie wierzył. Nasze zaskoczenie było tym większe, że dotychczas podobnego grobowca w Egipcie jeszcze nie odnaleziono\" – mówi prof. Myśliwiec.

W tym roku archeolodzy odsłonili tylko górny brzeg wejścia do nowego grobowca. Zajrzeli również do jego wnętrza. Niemal pod sufit wypełniony jest rumoszem skalnym. O tym, co zawiera w środku dowiedzą się dopiero za rok, w czasie kolejnej kampanii wykopaliskowej.

Dotarcie do nowego grobowca poprzedziły wykopaliska w obrębie grobowca - odkrytego kilka lata temu przez Polaków - wykonanego dla dostojnika Ichiego. Osoba ta w czasach faraona o imieniu Pepi była odpowiedzialna za organizację dalekich wypraw na skalistą pustynię dla zdobycia drogocennych kruszców.

Po czterech tygodniach odkopywania i dokumentowania kolejnych mumii z czasów Aleksandra Wielkiego, spoczywających w warstwie piasku przed wejściem do kaplicy, badacze stanęli przed jej pięknie dekorowaną fasadą. Składała się z płyt wykonanych ze śnieżnobiałego wapienia. Zdaniem naukowców poziom wykonania płaskorzeźb świadczy o najwyższym kunszcie artystów.

\"Na blokach widnieją napisy hieroglificzne, zawierające nowe, nieznane nam dotychczas tytuły zmarłego. Najwyższy z nich to +generał+, co wskazuje, że Ichi należał do ścisłej elity na dworze faraona\" – wyjaśnia kierownik badań.

Była to 17. kampania wykopaliskowa prowadzona przez Polaków na terenie kamieniołomu z czasów budowy najstarszej egipskiej piramidy.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera