Trwa plebiscyt na „Słowo roku”

„Trotyl”, „parabank”, „igrzyska” to słowa, które mają szansę na zdobycie tytułu "słowa 2012 roku". Do udziału w plebiscycie na najważniejsze słowo mijającego roku zaprasza Uniwersytet Warszawski. Propozycje można nadsyłać do 1 stycznia 2013 r.

Plebiscyt organizują Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundacja Języka Polskiego.

"Słowo roku nie musi być słowem najczęstszym ani takim, które pojawiło się dopiero w tym roku, choć obie cechy są bardzo ważne dla poczucia istotności wyrazów i pojęć. Chodzi o słowo i pojęcie (wydarzenie, przedmiot czy myśl), które skłonni jesteśmy traktować jako najważniejsze” – informują organizatorzy.

Słowo można wybierać spośród zestawień słów dnia, dostępnych na stronie Narodowego Korpusu Języka Polskiego (www.nkjp.pl). Można proponować też słowa spoza zestawień, ale tylko rzeczowniki pospolite (nie nazwiska, nazwy miejsc, organizacji czy firm), przymiotniki, czasowniki lub inne części mowy, a także krótkie zwroty i wyrażenia. Inspiracją mogą też być słowa tygodnia i słowa miesiąca, regularnie publikowane na stronie: http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/

Propozycje słowa roku należy nadsyłać na adres mailowy: sloworoku.polon@uw.edu.pl do 1 stycznia 2013 r. Wtedy pojawi się zestawienie słów dnia za ostatni dzień roku 2012.

Wyboru spośród nadesłanych propozycji dokona kapituła w składzie: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski oraz prof. Walery Pisarek. Ogłoszenie wyników pod koniec stycznia 2013 r..

Słowem roku 2011 została "prezydencja", drugie miejsce zajął "kryzys", a trzecie ex aequo "katastrofa" i "krzyż".

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera