Badania: Pacjenci boją się lekarzy

Wizyta u lekarza ma nieść pomoc, tymczasem dla ponad połowy pacjentów wiąże się ze stresem – opisuje dziennik „Daily Mail”.

Badania na temat odbioru lekarzy przez pacjentów przeprowadziło „Stowarzyszenie Pacjentów” wraz z organizacją „The Bupa Health”. Ankiety objęły ponad 12 krajów m.in. w Arabię Saudyjską, Australię, Egipt, Hiszpanię, Meksyk i Wielką Brytanię.

Wyniki pokazały, że prawie połowa pacjentów czuje respekt przed lekarzami. Pacjentów stresuje wizja zadania nie tylko dodatkowego pytania, czy prośby o wyjaśnienie ale też podważenia diagnozy lekarza.

Ankietowani Brytyjczycy przyznawali, że nie darzą zaufaniem ani swojego lekarza ani opieki pielęgniarskiej w placówkach zdrowia, wskazując na wielość popełnianych błędów przez służby medyczne, ignorancję lekarzy i ich niechęć do przeprowadzania dokładnych badań.

Tak zły wizerunek lekarzy sprawia, że prawie 82 proc. Brytyjczyków woli samodzielnie poszukać w Sieci informacji na temat stanu swojego zdrowia, jednocześnie tylko połowa z nich zwraca uwagę czy odwiedzana strona zawiera prawdziwe informacje.

Naukowcy przypominają, że czasy gdy lekarz był najważniejszy odchodzą w niepamięć. Teraz pacjent jest na pierwszym miejscu – tę tezę potwierdza „Stowarzyszenie Pacjentów”, wydające specjalną ulotkę edukującą pacjentów jak rozmawiać z lekarzem i żądać więcej informacji na temat swoich praw i stanu zdrowia. (PAP)

kaj/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy podwójny przeszczep płuc wykonany z użyciem robota

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na stwardnienie rozsiane może pomóc pamięci krótkotrwałej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera