Wybitny chemik prof. Wojciech J. Stec otrzymał doktorat h.c. PŁ

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Wojciech J. Stec - jeden z najlepiej rozpoznawalnych na świecie polskich chemików-organików - otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Prof. Stec uznawany jest za twórcę polskiej szkoły chemii bioogranicznej.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiej uczelni Ewa Chojnacka, prof. Wojciech J. Stec ma ogromny wkład w rozwój chemii kwasów nukleinowych i ich syntetycznych analogów (kwasy nukleinowe przechowują informację genetyczną organizmu) i należy do grona najlepiej cytowanych polskich chemików.

Prof. Stec urodził się w 1940 r. w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej (1963 r.), na której obronił też pracę doktorską a w 1986 r. uzyskał tytuł profesora. Po studiach związał się z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych (CBMiM) PAN w Łodzi. Od 1993 r. jest członkiem PAN, a w latach 2007-2010 pełnił funkcję wiceprezesa Akademii.

Tematyka jego badań naukowych dotyczy w głównej mierze chemii biofosforanów: syntezy, analizy i wykorzystania wytwarzanych związków jako narzędzi badawczych w biologii molekularnej i medycynie. Wyrafinowane i wydajne metody syntezy szeregu klas biofosforanów, wypracowane w łódzkim CBMiM PAN stanowiły podstawę rozwoju badań prowadzonych przez setki ośrodków badawczych na świecie.

Prof. Stec jest m.in. twórcą oryginalnej metody stereokontrolowanej syntezy tiofosforanowych analogów DNA, która znalazła zastosowanie w nowej strategii terapeutycznej, nazwanej technologią antygenową. Jego opatentowana metoda syntezy cyklofosfamidu (leku przeciwnowotworowego) stanowiła podwaliny do utworzenia przy CBMiM PAN Przedsiębiorstwa Naukowo-Wdrożeniowego IFOTAM.

W 2004 r. prof. Wojciech J. Stec otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej za otrzymanie nowych biologicznie czynnych związków o dużym potencjale terapeutycznym za pomocą oryginalnej, opracowanej przez niego metody syntezy tiofosforanowych analogów DNA.

Naukowiec wypromował 30 doktorów nauk chemicznych, spośród których 12 zajmuje stanowiska profesorskie w kraju i w USA. Jest współautorem ponad 400 publikacji oraz 60 patentów. Prof. Stec jest też laureatem wielu wyróżnień i odznaczeń. Za swą działalność uhonorowany został w 1992 roku przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia prestiżowym stypendium oraz honorowym tytułem Fogarty Scholar-in-Residence.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera