Uroczysty jubileusz wielkopolskich archeologów

20-lecie działalności periodyku „Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne” i 80-lecie urodzin jego pomysłodawczyni – prof. Zofii Kurnatowskiej obchodzili wielkopolscy archeolodzy 7 listopada w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Z tej okazji zorganizowano sesję "Czas wielkich przemian - archeologia wielkopolska na przestrzeni 20 lat działalności Wielkopolskich Sprawozdań Archeologicznych".

W 2012 roku mija 20 lat od momentu ukazania się pierwszego tomu "Wielkopolskich Sprawozdań Archeologicznych", czasopisma prezentującego na bieżąco efekty prac wykopaliskowych prowadzonych w Wielkopolsce. Podczas całodniowej sesji archeolodzy prześledzili dorobek nauki w regionie i podsumowali jej dokonania. Badacze rozważali również dalsze kierunki jej rozwoju.

Podniosłym i uroczystym akcentem było przekazanie najnowszego, 13 tomu periodyku prof. Zofii Kurnatowskiej - pierwszej prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (SNAP) oraz wieloletniej redaktor "Wielkopolskich Sprawozdań Archeologicznych" wydawanych właśnie przez SNAP.

Prof. Zbigniew Kobyliński, obecny prezes organizacji, podkreślił w czasie otwarcia spotkania, że prof. Kurnatowska jest jedną z największych postaci współczesnej polskiej archeologii. Wymieniał liczne osiągnięcia badaczki na polu archeologii i zdobyte laury, w tym nagrodę za osiągnięcia naukowe imienia prof. Józefa Kostrzewskiego czy nagrodę Orła Lednickiego.

Inne wystąpienia były poświęcone różnorodnym zagadnieniom – od popularyzacji archeologii, przez prezentację polityki urzędu konserwatorskiego w Wielkopolsce czy przyrostowi bazy źródłowej w archeologii wielkopolskiej w kontekście wielkich inwestycji drogowych.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera