
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył planetę pozasłoneczną, która może mieć klimat podobny do ziemskiego i warunki sprzyjające życiu. Naukowcy zaobserwowali również jeszcze dwie nowe planety w tym układzie, podnosząc aż do sześciu liczbę znanych egzoplanet w systemie HD 40307.
Odkryta super-Ziemia znajduje się w tzw. strefie zamieszkiwanej (ekostrefie) w pobliżu podobnej do Słońca gwiazdy HD 40307. Ekostrefa to obszar wokół gwiazdy, w którym panują warunki umożliwiające występowanie na powierzchni planety wody w stanie ciekłym.
Nowa super-Ziemia otrzymała oznaczenie HD 40307 g. Ma masę co najmniej siedmiokrotnie większą od naszej Ziemi i okrąża swoją gwiazdę w podobnej odległości jak Ziemia Słońce.
"Gwiazda HD 40307 to idealnie spokojny, stary karzeł, nie ma więc powodu, aby nie przypuszczać, że planeta nie posiada warunków klimatycznych zbliżonych do ziemskich" - uważa Guillem Angla-Escude z Uniwersytetu Getyńskiego w Niemczech,
Do tej pory naukowcy sądzili, że w układzie HD 40307 znajdują się trzy planety. Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych przeprowadził ponowne analizy danych obserwacyjnych ze spektrografu HARPS, stosując nową technikę, która pozwoliła na wyeliminowanie sygnałów od aktywności gwiazdy i zidentyfikowanie istnienia trzech dodatkowych planet. Dzięki odkryciu mamy więc do czynienia z systemem złożonym aż z sześciu planet.
Układ planetarny HD 40307 znajduje się 42 lata świetlne od nas. Publikacja opisująca wyniki badań ukaże się w czasopiśmie naukowym "Astronomy & Astrophysics".
O odkryciu poinformował brytyjski Uniwersytet Hertfordshire. Naukowcy pracujący na tym uniwersytecie uczestniczyli do tej pory w odkryciach aż 10 proc. ogólnej liczby znanych planet pozasłonecznych.(PAP)
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.