Serwis Odkrywcy.pl należący do grupy wp.pl odwiedzany jest miesięcznie przez 5 mln użytkowników i ma 30 tys. fanów na Facebooku. Jest on jednym z cieszących się największym powodzeniem polskich portali poświęconych nauce.
Serwis Odkrywcy.pl kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Odkrywcy.pl informują o najważniejszych wydarzeniach naukowych z Polski i świata, niezwykłych odkryciach, przełomowych badaniach medycznych, zadziwiających mechanizmach przyrody, tajemnicach ludzkiego ciała, zwyczajach społeczeństw, początkach i historii życia na Ziemi czy o życiu w kosmosie. Jak przyznaje w rozmowie z PAP związana z witryną Monika Nimkiewicz, serwis działa po to, by popularyzować naukę, przybliżać użytkownikowi małe i duże odkrycia. "Stąd się wzięła jego nazwa" - mówi.
Nimkiewicz wyjaśnia, że dużą część treści publikowanych na stronie Odkrywcy.pl stanowią teksty autorskie, których miesięcznie publikowanych jest nawet ok. 100. Oprócz tego na stronie ukazują się również depesze agencyjne i teksty udostępniane w ramach partnerstwa.
Jak podają w zgłoszeniu przedstawiciele wp.pl, serwis notuje miesięcznie 5 mln odsłon i odwiedza go prawie 1,2 mln użytkowników. Z kolei profil serwisu na Facebooku liczy już ponad 30 tys. fanów. Jak informują przedstawiciele serwisu, to jeden z największych polskich profili na Facebooku stworzonych przez podmioty i redakcje serwisów poświęconych nauce. "W ramach grupy wp.pl możemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców" - wyjaśnia Nimkiewicz.
Serwis Odkrywcy.pl istnieje od ponad trzech lat. W pracy zespołu wykorzystywana jest wiedza ekspertów z Polski i ze świata, a portal współpracuje ze specjalistami m.in. z dziedziny biologii, fizyki czy historii.
Witryna omawia niemal wszystkie obszary naukowej aktywności człowieka i przekazuje informacje o najnowszych odkryciach, w sposób zrozumiały i interesujący także dla laików.
W serwisie Odkrywcy.pl ukazały się dotychczas wywiady z wybitnymi specjalistami i ekspertami z różnych dziedzin nauki. Wśród nich są m.in.: prof. Janusz Limon, zajmujący się genetyką kliniczną, endokrynolog prof. Krzysztof Łukaszuk, astronom prof. Edwin Wnuk czy biolog dr Wojciech Glac.
Serwis Odkrywcy.pl współpracuje z wieloma redakcjami pism i portali popularnonaukowych oraz instytucjami naukowymi, m.in. z siecią JuraParków, portalem Archeowiesci.pl, miesięcznikiem historycznym Odkrywca.pl, witryną Kosmonauta.net, stowarzyszeniem Salamandra czy Uniwersytetem Dziecięcym Unikids.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.