Pomysłowa Fabryka/ Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Interaktywna wystawa "Akademia Odkrywców" w ciekawej formie prezentuje zagadnienia naukowe w szkołach. Dzieci między zajęciami mogą się przekonać, że dźwięk ma prędkość, a most z drewnianych klocków wcale nie załamie się pod ich ciężarem. Tak popularyzuje naukę Pomysłowa Fabryka Tomasza Pietruszyńskiego.

Pomysłowa Fabryka kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Założona przez Tomasza Pietruszyńskiego koszalińska firma Pomysłowa Fabryka daje dzieciom i młodzieży możliwość uczestniczenia w wystawach i pokazach o tematyce naukowej.

Największym przedsięwzięciem Pomysłowej Fabryki jest uruchomiona w 2010 r. interaktywna, mobilna wystawa "Akademia Odkrywców". Wystawa składa się z 44 instalacji do samodzielnego eksperymentowania. Zwiedzający dzięki ekspozycji mogą zdobyć ciekawe informacje dotyczące fizyki, matematyki, techniki, logiki, biologii czy ludzkich zmysłów. Patronat naukowy nad organizowanymi wystawami objęła Politechnika Koszalińska i Koszaliński Uniwersytet Dziecięcy.

Jak powiedział PAP Tomasz Pietruszyński, wśród instalacji znajduje się m.in. zwinięta w spiralę ponad 100-metrowa rura. Wystarczy do niej krzyknąć, żeby zauważyć, że głos z drugiej strony wychodzi z pewnym opóźnieniem. Dźwięk musi mieć więc pewną prędkość. Dzieci mogą też z drewnianych części ułożyć most, a następnie na nim stanąć, a on nie załamie się pod ich ciężarem. Dzieci mogą też eksperymentować z lewitującą piłką, która utrzymywana jest w powietrzu dzięki specjalnej dmuchawie.

W ramach największego prowadzonego przez Pomysłową Fabrykę projektu "Szkoła - fascynującej przestrzeń nauki" od września 2011 roku wystawa odwiedziła prawie 50 szkół województwa zachodniopomorskiego, a zobaczyło ją łącznie 13 tys. uczniów.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP Tomasz Pietruszyński, dzięki grantowi zdobytemu z Fundacji PGNiG im. I. Łukaszewicza, wystawa pokazywana w wielu szkołach mogła być dla użytkowników bezpłatna. Popularyzator zaznacza jednak, że szkoły mogły też zapraszać jego wystawę na własną rękę i wtedy konieczne były już płatne bilety.

"Mobilność naszej wystawy gwarantuje możliwość dotarcia do dzieci i młodzieży zamieszkującej najodleglejsze miejsca" - wyjaśnia pomysłodawca wystawy.

Pomysłowa Fabryka otrzymała tytuł Regionalnego Lidera Innowacji i Rozwoju – 2010 i 2011 w kategorii: Innowacyjna usługa wśród firm mikro, a w konkursie 44. Koszalińskich Dni Techniki uzyskała tytuł "Usługa 2012".

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały z archiwum EC1

    Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 - dobra energia dla miłośników nauki

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera