Dr Adam Kuzdraliński/Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

O tym, że biotechnologia to nie tylko GMO przekonuje na zajęciach uczniów i licealistów redaktor naczelny portalu e-biotechnologia.pl dr inż. Adam Kuzdraliński.

Dr Kuzdraliński z Katedry Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie jest kandydatem w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki" organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kandydat od 2006 prowadzi portal e-biotechnologia.pl. Jak mówi, zadecydowała o tym pasja. "Początkowo było to forum dyskusyjne i od początku do końca to jest moja ciężka praca. Chciałbym, że ten portal był kiedyś takim centrum wiedzy, (...) żeby był przydatny w szczególności dla studentów, doktorantów i młodych naukowców, którzy szukają konkretnej wiedzy, ale nie zawsze mogą coś znaleźć" - powiedział PAP Kuzdraliński, który pracuje nad portalem głównie sam. Każdego dnia portal odwiedza ponad 2 tys. osób.

Na portalu, oprócz publikowania tekstów naukowych, promowane są konferencje i imprezy naukowe, szkolenia i kursy naukowe.

W ramach portalu dr Kuzdraliński utworzył wirtualny podręcznik biotechnologii, z którego korzystają studenci, uczniowie i doktoranci z całej Polski. Podręcznik zawiera już kilkaset artykułów, często wzbogaconych o ilustracje i schematy.

"Treści pozyskuję z dwóch źródeł. Z jednej strony dzięki współpracy z osobami, które chcą i lubią pisać na temat biotechnologii. Z drugiej strony udało mi się namówić kilku naukowców, którzy zgodzili się na przedruki i dzięki temu mogę część ich skryptów umieszczać na portalu za ich zgodą" - wyjaśnił popularyzator.

Doświadczenie niezbędne do prowadzenia portalu zdobył podczas tworzenia magazynu studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie "Radar", publikując teksty o charakterze popularnonaukowym. Od 2007 roku współpracuje z czasopismem "Aktualności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie", gdzie również publikuje teksty popularnonaukowe.

Od 2007 roku kandydat prowadzi lekcje dla uczniów V LO w Lublinie zachęcające do studiowania biotechnologii. "Największy problem widzę w tym, że młodzież nie do końca wie, co to jest biotechnologia - zauważył rozmówca PAP. - W naszym społeczeństwie pokutuje taki demon, gdzie biotechnologia to od razu GMO. Przecież biotechnologia jest ogromną dziedziną wiedzy, gdzie każdy znajdzie sobie coś ciekawego, tym bardziej, że ta dziedzina się tak szybko rozwija".

Popularyzator organizował również warsztaty w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki w 2007 roku. Natomiast w 2008 roku przeprowadził zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej w Leścach (woj. lubelskie) dotyczące biotechnologii.

Dr Kuzdraliński opiekuje się też Studenckim Kołem Naukowym Biotechnologów "Biom" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W ramach jego działalności utworzył grupę roboczą studentów, która zajmuje się biologią molekularną. "W ramach tego koła staram się wprowadzić takie metody zarządzania, które obowiązują na zachodnich uczelniach, czyli żeby student był partnerem dla naukowca. Dlatego w ramach koła stworzyłem grupę roboczą" - powiedział, wyjaśniając, że studenci pomagają mu w laboratorium.

Zapytany o sens działalności popularyzatorskiej, odpowiedział: "Ma to duże znaczenie, bo im więcej wiemy jako społeczeństwo o biotechnologii, tym jesteśmy bardziej uprawnieni, żeby się w ogóle na ten temat wypowiadać. U nas w sferze publicznej funkcjonują takie tematy jak GMO, sprawa in vitro. I wszystko byłoby dobrze, gdybyśmy rozmawiali na te tematy nie kierując się emocjami, tylko kierując się wiedzą. Z tego względu jest ważne, żeby o tym opowiadać".

Kuzdraliński ukończył studia magisterskie na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii na kierunku biotechnologia. W latach 2006–2011 kontynuował naukę na studiach III stopnia na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. "Grzyby i tworzone przez nie mikotoksyny w owsie ekologicznym i jego produktach".

Od 2011 roku pracuje w Katedrze Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na stanowisku asystenta, a od 1 października 2012 roku na stanowisku adiunkta. Jest autorem lub współautorem 10 oryginalnych prac naukowo-badawczych. Specjalizuje się w badaniach dotyczących biologii molekularnej grzybów strzępkowych oraz produkcji mykotoksyn przez te organizmy.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera