Nowe znaleziska w Machu Picchu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w Machu Picchu - słynnym mieście Inków w Peru - odkryli naczynia ofiarne i rozmaite ceremonialne przedmioty – informuje serwis internetowy Andina.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Regionalnego Dyrektoriatu Kultury w Cuzco podczas badań prowadzonych w Machu Picchu, mieście Majów zbudowanym w połowie XV wieku w Andach Peruwiańskich na wysokości 2400 metrów n.p.m. w odległości 112 kilometrów od miasta Cuzco, stolicy Imperium Inków założonej w XII wieku w południowej części Peru.

Jak poinformował archeolog Karol Werner Delgado, na głębokości 70 centymetrów pod powierzchnią ziemi naukowcy odkryli zestaw ceramicznych i kamiennych artefaktów, które mogły służyć jako przedmioty ofiarne.

Ich położenie na stanowisku wskazuje, że przedmioty zostały złożone w ofierze bóstwom góry Machu Picchu oraz ośnieżonego szczytu Salkantay, widocznego z miasta Inków.

Większość znalezisk pochodzi z czasów panowania Pachacuti Inca Yupanqui, króla Inków w latach 1438-1471 i budowniczego Machu Picchu, ale jedno ceremonialne naczynie pochodzi z okresu 1000-1200 r. n.e. i należy do kręgu kultury Chimu. (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Mniejsze ryzyko cesarskiego cięcia po szczepionce przeciwko Covid-19

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera