
Na palenisko z okresu kultury łużyckiej natrafili robotnicy podczas remontu ul. Warszawskiej w Gorzowie Wlkp. To dowód, że w tym miejscu istniała jedna z wielu osad rozsianych w tym okresie na obszarze obecnego Gorzowa.
Palenisko, którego wiek określono na ok. 3 tys. lat, znajdowało się na wysokości bramy Muzeum Lubuskiego, w miejscu, gdzie było przejście dla pieszych - poinformował PAP kierownik działu archeologii muzeum w Gorzowie Stanisław Sinkowski.
"Znaleźliśmy w nim przepalone kamienie, kawałki węgli drzewnych i pozostałości ceramicznych naczyń" - powiedział PAP Sinkowski.
Relikt osady łużyckiej ujrzał światło dzienne po tym, jak robotnicy remontujący ulicę zerwali jej starą nawierzchnię i zaczęli wykonywać wykop pod podbudowę nowej. Po zbadaniu paleniska będą w tym miejscu kontynuowane prace budowlane.
W minionych latach na terenie Gorzowa i w jego sąsiedztwie odkryto kilka podobnych palenisk, co świadczy o bogatej przeszłości tych terenów.
Okazuje się, że przed kilkoma tysiącami lat były one chętnie zamieszkiwane. Lasy, duża rzeka i żyzna ziemia w jej dolinie zachęcały do osiedlania się. Potwierdzeniem tego są pozostałości wielu osad, które przy różnych okazjach odnajdowane są do dzisiaj.
PAP - Nauka w Polsce
mmd/ ls/ gma/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.