Uczelnie i instytucje

Śląski Klub Profesorski wesprze nauczycieli akademickich

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wymianą doświadczeń w pracy wykładowcy na uczelni, wsparciem w dostosowaniu do przeobrażeń, jakie rozpoczęły się w szkolnictwie wyższym zajmie się m.in. Śląski Klub Profesorski, który w środę zainauguruje działalność w Katowicach.

Podczas spotkań zostaną poruszane najistotniejsze problemy, związane zarówno z prowadzonymi badaniami naukowymi, zwłaszcza relacjami pomiędzy nauką a biznesem, jak również z nurtującymi społeczność akademicką zagadnieniami organizacji życia zawodowego i innymi aspektami działalności badawczej oraz dydaktycznej.

"Coraz więcej się dzieje w środowisku akademickim. Mamy w tej chwili wiele powodów, żeby czuć niepewność swojej przyszłości, bo i demografia nam nie sprzyja, i inne wymagania w stosunku do nauczycieli akademickich są formułowane przez resort szkolnictwa wyższego. Ten proces będzie nas kosztował wiele trudu i wysiłku, bo tak naprawdę nie wiemy, czy zmierza on we właściwym kierunku" - powiedział PAP prof. Krzysztof Wieczorek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który jest jednym z inicjatorów powstania Śląskiego Klubu Profesorskiego.

Posiedzenie inaugurujące międzyuczelniany Śląski Klub Profesorski odbędzie się w środę w siedzibie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. Wezmą w nim udział wykładowcy akademiccy śląskich uczelni.

Wykładowcy będą się zastanawiać nad teraźniejszością i przyszłością pracy akademickiej, możliwością w kształtowaniu tych przemian; celem Klubu będzie także wsparcie w dostosowaniu do zmian, jakie rozpoczęły się m.in. w szkolnictwie wyższym.

"Piszemy coraz więcej sprawozdań, poświęcamy coraz więcej czasu na przygotowywanie rozmaitych rankingów, jesteśmy wmanewrowywani w wyścig szczurów, co w środowisku tradycyjnie autonomicznym intelektualnie i potrzebującym poczucia wolności staje się niechcianą ścieżką rozwoju. Dlatego musimy się wspierać i zastanowić jak realizować nowe idee w praktyce, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Musimy zintegrować szyki" - dodał prof. Wieczorek. Zaznaczył, że Klub nie zamierza "formułować wniosków instytucjonalnych", lecz pokazać jak odnaleźć się we współczesnym świecie, zyskać poczucie, że dobrze realizuje się powołanie, jakim jest praca naukowa, bo coraz więcej wykładowców odczuwa, że ich "potencjał się marnuje".

Spotkania w ramach Śląskiego Klubu Profesorskiego będą się odbywać raz w miesiącu. Środowy wykład inauguracyjny poprowadzi rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś pt. "Idea uniwersytetu w XXI wieku – teoria i praktyka".(PAP)

ktp/ mlu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera