
W 2013 roku rozpoczną się nowe prace badawcze na stanowisku archeologicznym w Troi, 15 lat po wpisaniu tego obiektu na listę światowego dziedzictwa UNESCO – informuje serwis internetowy Live Science.
Ekspedycja archeologiczna kierowana przez prof. Wilhelma Aylwarda z amerykańskiego Uniwersytetu Wisconsin-Madison rozpocznie w przyszłym roku prace wykopaliskowe na wzgórzu Hisarlik koło wioski Tevfikiye w prowincji Canakkale w północno-zachodniej Turcji, gdzie znajdują się ruiny Troi, starożytnego miasta uwiecznionego przez Homera w starogreckim poemacie epickim „Illiada”.
Przewidziane na kilka lat wykopaliska rozpoczną się w sezonie letnim 2013 roku i będą prowadzone z udziałem tureckich naukowców z Uniwersytetu Canakkale Onsekiz Mart w Canakkale.
Jak poinformował prof. W. Aylward, celem prac badawczych będzie zdobycie nowych informacji o Troi, jej mieszkańcach i ich życiu przed tysiącami lat. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych urządzeń i technologii badawczych, w tym technik wykorzystujących osiągnięcia naukowe w dziedzinie biologii oraz chemii.
Dotychczasowe badania ruin Troi, rozpoczęte w 1871 roku przez niemieckiego archeologa Henryka Schliemanna, doprowadziły do odkrycia na wzgórzu Hisarlik pozostałości 9 miast budowanych kolejno od czasów epoki brązu do czasów rzymskich i przyniosły wiele opracowań naukowych.
Według prof. W. Aylwarda, istnieje nadal wiele luk w wiedzy o historii tego miejsca, a nowy projekt badawczy ma duże szanse na ich wypełnienie dzięki zastosowaniu nowych technologii oraz rozpoczęciu wykopalisk na niezbadanej jeszcze części stanowiska.
Według ekspertów, wszystkie poprzednie prace prowadzone w ruinach Troi objęły zaledwie 20 procent powierzchni całego stanowiska.
Zespół prof. Aylwarda będzie także przygotowany do badań osadów na naczyniach przy pomocy nowych metod analizy chemicznej oraz szczątków ludzi i zwierząt w zakresie genomiki - analizy genomu organizmów. (PAP)
jot/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.