Komorę grobową z VII wieku zawierającą szczątki lokalnego indiańskiego przywódcy odkryto w Meksyku – poinformował serwis internetowy Art Daily.
Odkrycia dokonano na stanowisku Bocana del Rio Copalita wchodzącym w skład strefy archeologicznej w Huatulco nad Oceanem Spokojnym, położonej w stanie Oaxaca w południowym Meksyku.
Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) badający wyniosłą fasadę świątyni Majów na stanowisku odkryli komorę grobową z kamiennych bloków o wymiarach 1,8 metra wysokości i 1 metra szerokości.
Wewnątrz znajdował się szkielet młodego mężczyzny, zmarłego w wieku około 20-23 lat, który należał do elity społecznej i mógł być miejscowym przywódcą.
Zdaniem archeologa Raula Matadamasa Diaza, kierującego pracami badawczymi na stanowisku, odkryty grobowiec pochodzi z ok. 700 r. n.e. i choć jeszcze nie ustalono precyzyjnie kontekstu kulturowego znaleziska można przypuszczać, że miejsce pochówku ma związek z plemionami mającymi kontakt z Zapotekami.
Naukowcy badający przedmioty ofiarne znajdujące się przy szkielecie przypuszczają, że jeden z nich - osobna ludzka kość udowa – mogła być używana jako pałka.
Wokół komory grobowej znajdowały się pochówki kolejnych 22 osób, z których wyróżnia się grób kobiety pochowanej twarzą do ziemi, w sposób podkreślający prawdopodobnie jej poddaństwo wobec przywódcy pochowanego obok.
Na szczątkach kobiety umieszczono cztery naczynia, z których jedno to miska zdobiona płaskorzeźbą przedstawiającą sowę między dwoma wężami – motyw związany z Zapotekami niegdyś zamieszkującymi Dolinę Oaxaca w górach Sierra Madre Południowa.
Na podstawie tego samego naczynia widnieją symetryczne rysunki przedstawiające aligatora z otwartą paszczą, w której znajduje się twarz mężczyzny. Taki motyw zdobniczy może mieć związek z indiańskimi kulturami zamieszkującymi wybrzeże Pacyfiku w rejonie dzisiejszego Huatulco.
Jak wyjaśnił Matadamas Diaz, szczegółowe zbadanie artefaktów i odkrytych symboli może pomóc naukowcom w ustaleniu, jakie indiańskie kultury mogły zamieszkiwać miasto Copalita w słabo rozpoznanym przez naukowców okresie 700-800 r. i kto spoczywa w odkrytym grobowcu.
Wszystkie znaleziska zostaną przewiezione do Centrum INAH w mieście Oaxaca, gdzie będą zarejestrowane i poddane badaniom. (PAP)
jot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.