Szwedzkie badanie: spaliny osłabiają wydolność płuc u dzieci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wdychanie zanieczyszczeń związanych z ruchem ulicznym w niemowlęctwie jest związane z obniżoną wydolnością układu oddechowego u dzieci do lat ośmiu, szczególnie alergików – wynika z nowego szwedzkiego badania.

"Poprzednie badania wykazały, że dzieci są wysoce podatne na wpływ zanieczyszczonego powietrza i sugerowały, że wdychanie go we wczesnym życiu może być szczególnie szkodliwe" – powiedział badacz Goeran Pershagen z Instytutu Karolinska w Sztokholmie. - W naszym badaniu na dużej grupie szwedzkich dzieci narażenie na zanieczyszczenia pochodzące z ruchu ulicznego w niemowlęctwie było związane ze zmniejszoną wydolnością płuc w wieku ośmiu lat. Szczególnie dotyczyło to chłopców, dzieci cierpiących na astmę i alergików".

Szczegóły dotyczące badania opisano w magazynie „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

W badaniu wzięło udział ponad 1,9 tys. dzieci, które obserwowano od narodzin do wieku ośmiu lat, m.in. poprzez spirometrię i pomiary immunoglobulin E. Oszacowano też koncentrację zanieczyszczeń poprzez modele dyspersji i symulacje rozprzestrzeniania się cząsteczek zanieczyszczeń w atmosferze.

Okazało się, że najbardziej negatywny wpływ miało wdychanie zanieczyszczeń w pierwszym roku życia w przypadku dzieci cierpiących na alergię, chłopców i astmatyków. Bycie narażonym na spaliny po pierwszym roku życia wydawało się mieć już mniejszy wpływ na późniejsze dysfunkcje ze strony układu oddechowego.

Badanie miało jednak pewne ograniczenia – podał serwis EurekAlert. Pomiary poziomu zanieczyszczeń były przeprowadzone jedynie w 2004 roku, a na następne lata jedynie ekstrapolowane, więc możliwe są odchylenia od rzeczywistości. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młody Wszechświat miał więcej czarnych dziur niż szacowali naukowcy

  • Góry i kaniony w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli, Adobe Stock

    Wenezuela/ Znaleziono malowidła naskalne i petroglify liczące ponad 4 tys. lat nieznanego pochodzenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera