W sobotę piknik archeologiczny w rezerwacie Rydno

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rajd terenowy z prezentacją stanowisk archeologicznych, pokaz obrzędów paleolitycznych, a także warsztaty krzemieniarskie to główne atrakcje sobotniego pikniku archeologicznego w rezerwacie ”Rydno” Skarżysku-Kamiennej.

Jesienna edycja pikniku archeologicznego to już drugie spotkanie z prehistorią w tym roku. Goście pikniku będą mogli wziąć udział w pieszym rajdzie, podczas którego zaprezentowane zostaną stanowiska archeologiczne oraz odkrycia dokonane w tym miejscu przez naukowców.

Miejsce jest regularnie dewastowane przez osoby nielegalnie wydobywające w tym miejscu piasek budowlany. „Mamy nadzieję że poprzez edukację uda nam się ochronić to miejsce przed dewastacją” – powiedziała Anna Radzimirska – Lange, członek stowarzyszenia "PraOsada Rydno”, które organizuje piknik.

W programie znalazła się rekonstrukcja obrzędów paleolitycznych oraz warsztaty rękodzieła z rzemienia, krzemienia i drewna. Najlepsze prace uczestników pikniku zostaną nagrodzone. Na wieczór zaplanowano koncert muzyki naturalnej.

Swój udział w pikniku zapowiedziała grupa studentów archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy podczas poprzedniego pikniku stworzyli przykładowy wykop archeologiczny i tłumaczyli odwiedzającym na czym polega praca archeologa. Również i tym razem odwiedzający będą mieli okazję poznać tajemnice tego zawodu.

Rezerwat Archeologiczny Rydno rozciąga się wzdłuż rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej, przez gminę Skarżysko Kościelne po górę św. Rocha koło Wąchocka. Na jego terenie odkryto paleolityczne osady przemysłowe oraz kopalnię rud żelaza. Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Rydno znane jest archeologom od 100 lat. Pierwsze wykopaliska zorganizowano tam w 1912 roku.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu

    „Od Korony Piastów do Europy Jagiellonów 1025-1525” – wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu

  • 08.04.2025. Wystawa rocznicowa pt. „Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć” w Muzeum Zamkowym w Malborku, 8 bm. 500 lat temu – 8 kwietnia 1525 – doszło do podpisania traktatu krakowskiego, na mocy którego dokonano sekularyzacji państwa zakonu krzyżackiego w Prusach. Słynny „Hołd pruski” dokonał się dwa dni później – 10 kwietnia na krakowskim rynku. Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz Zakonu w Prusach, złożył przysięgę wierności królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu. PAP/Adam Warżawa

    Prof. Jacek Wijaczka: dla mnie hołd pruski był politycznym błędem Zygmunta Starego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera