Uczelnie i instytucje

Nowe usługi Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Karty katalogowe blisko 5 milionów książek i czasopism Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu dostępne są od wtorku na stronie internetowej – poinformował we wtorek wicedyrektor biblioteki ds. usług Piotr Karwasiński

Przez Internet można zamówić książkę do odpowiadającej nam czytelni, a także za opłatą zamówić skany fragmentów książek i czasopism znajdujących się w zasobie biblioteki.

„To jest wielki przełom w historii naszej biblioteki użytkownicy z całego świata mogą zapoznać się z informacją na temat całego zasobu placówki” – powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Karwasiński.

Dodatkowo biblioteka udostępniła swoim użytkownikom multiwyszukiwarkę zasobów elektronicznych, która przeszukuje oprócz bibliotecznych także zasoby Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, repozytorium prac naukowych powstających na UAM i wszystkich licencjonowanych i otwartych zasobów elektronicznych. Dzięki wyszukiwarce można przejrzeć 50 milionów obiektów zawartych na tych platformach.

Dużym udogodnieniem dla klientów jest tez możliwość zamówienia zeskanowania fragmentu książki czy czasopisma z zasobów biblioteki.

„Po wyszukaniu interesującej nas pozycji i określeniu stron kopiowania należy przesłać zamówienie, które zostanie wycenione i po wniesieniu opłaty zeskanowane i przesłane do użytkownika. Będzie można w ten sposób czerpać z naszych zasobów na całym świecie i do tego z poszanowaniem praw autorskich” – dodał Karwasiński.

Biblioteka uruchomiła też całodobową infolinię - portal komunikacyjny dla studentów i naukowców, którzy mogą poradzić się u wyspecjalizowanych doradców na temat fachowych i sprawdzonych zasobów elektronicznych.

Biblioteka Uniwersytecka liczy obecnie 4,8 mln woluminów książek i czasopism w tym liczący ponad 450 tys. woluminów - zbiór specjalny. W jego składa wchodzą starodruki, duża kolekcja map, muzykalia, ikonografia, rękopisy i masoniki. Te ostatnie należą do największych zbiorów w Europie. Każdego roku z zasobów biblioteki korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób.

PAP - Nauka w Polsce

kpr/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera