Polacy na prestiżowej konferencji naukowej w Luksorze

Uczestnicy sympozjum wzięli również udział w wycieczce studyjnej po grobowcach na Asasifie (część nekropolii tebańskiej), które były tematem wystąpień, fot. S. Zdziebłowski
Uczestnicy sympozjum wzięli również udział w wycieczce studyjnej po grobowcach na Asasifie (część nekropolii tebańskiej), które były tematem wystąpień, fot. S. Zdziebłowski

Dwoje polskich egiptologów wzięło udział w czterodniowej konferencji „Teby w pierwszym tysiącleciu p.n.e.” („Thebes in the First Millennium BC”), która odbyła się w dniach 1-4 października w Muzeum Mumifikacji w Luksorze w Egipcie.

Spotkanie zorganizowało South Asasif Conservation Project.

Wśród polskich prelegentów był dr Zbigniew E. Szafrański i Aleksandra Hallmann. Dr Szafrański jest dyrektorem stacji archeologicznej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze i jednocześnie kierownikiem polsko-egipskiej misji pracującej na terenie świątyni Hatszepsut w Tebach Zachodnich.

Naukowiec opowiadał w swoim referacie na temat grobowców z Deir el-Bahari z III Okresu Przejściowego, należących do rodziny królewskiej. Aleksandra Hallmann, doktorantka przygotowująca pracę na UW i stypendystka Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, przybliżyła przybyłym tematykę detali związanych z przedstawieniami odzieży w sztuce egipskiej w XXVI dynastii.

W konferencji wzięło udział ponad 150 uczestników z wielu krajów, wśród nich najwięksi specjaliści w tej dziedzinie. Głównym tematem spotkania były bieżące odkrycia archeologiczne i badania nad grobowcami i świątyniami XXV i XXVI dynastii na obszarze Teb. Organizatorzy wyrazili nadzieję, że sympozjum stanie cyklicznym forum wymiany poglądów na temat Egiptu w I tysiącleciu p.n.e. W ramach spotkania zorganizowano również oprowadzanie po jednej z części tebańskiej nekropolii – południowym Asasifie.

Organizatorzy planują publikację pokonferencyjną w wydawnictwie Arizona University Press.

PAP - Nauka W Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Główka figurki antropomorficznej ze stanowiska Bahra 1 (Fot. Adam Oleksiak /CAŚ UW)

    Figurkę sprzed 7 tys. lat i ceramikę lokalnej produkcji odkryli polscy archeolodzy w Kuwejcie

  • 29.11.2024. Wczesnośredniowieczny miecz po konserwacji prezentowany w Muzeum Wojska w Białymstoku,  29 bm. Miecz został odnaleziony przez pracownika Muzeum Wojska w Białymstoku na terenie województwa podlaskiego w 2022 r. Towarzyszyły mu fragmenty ceramiki, gwoździe oraz inne drobne elementy metalowe. PAP/Artur Reszko

    Białystok/ Unikatowy miecz w zbiorach Muzeum Wojska; znalazł go pracownik tej placówki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera