Nauka dla Społeczeństwa

25.03.2023
PL EN
20.09.2022 aktualizacja 20.09.2022

Szósta edycja World Space Week Wrocław - na początku października

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Na początku października odbędzie się szósta edycja konferencji World Space Week Wrocław. W tym roku wydarzenie będzie poświęcone zagadnieniom związanym z dorobkiem kobiet w naukach ścisłych i inżynierii.

"Pod hasłem przewodnim "Rola kobiet w nauce i inżynierii" zaproszeni goście będą promować nauki ścisłe oraz nowe technologie wśród młodzieży, pasjonatów oraz profesjonalistów. Wstęp jest wolny, po wcześniejszej rejestracji" - poinformowała PAP-Nauka w Polsce Anna Bukiewicz-Szul, członkini Stowarzyszenia zarządu WroSpace, które jest organizatorem konferencji.

W ciągu dwóch dni konferencji, 1-2 października (sobota-niedziela) stacjonarnie we Wrocławiu, w budynku Concordia Design (Wyspa Słodowa 7) odbędzie się seria prelekcji, paneli dyskusyjnych, sesji aktywizujących i spotkań w kuluarach. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie z elementami transmisji.

Jak podkreślono w materiałach promujących wydarzenie, "eksploracja kosmosu, wielkie wyzwania, przed jakimi stoi ludzkość wymagają pracy i współpracy nas wszystkich".

"W żadnej dziedzinie nauki tak bardzo nie widać, co dało współdziałanie i korzystanie z najlepszych cech kobiet i mężczyzn, jak w kosmonautyce i szeroko pojętej eksploracji kosmosu" - napisali organizatorzy. Jak dodali, "NASA, agencja niegdyś bardzo zmaskulinizowana, teraz stawia na bliską współpracę obu płci i chce, by do końca dekady kobiety stanowiły połowę jej pracowników. Ten trend widać na całym świecie". Dlatego organizatorzy w trakcie World Space Week chcą uhonorować "niegdysiejsze ciche bohaterki, a teraz równoprawne uczestniczki polskiego życia naukowego - kobiety nie obawiające się wyzwań i potrafiące przekraczać granice". Jak dodano w materiałach prasowych, chcą również "pokazać mężczyzn, którzy rozumieją, że tylko razem mamy moc zmieniania świata".

Konferencja przyjmie formułę interdyscyplinarną. Będzie połączona ze strefą rodzinną, spotkaniami autorskimi oraz przestrzenią do nawiązywania kontaktów i współpracy (strefą networkingową). "Celem konferencji jest ukazanie dorobku naukowo-technologicznego Polek i Polaków, inspirując tym samym dziewczęta i chłopców do podjęcia ścieżek kariery w obszarze nauk ścisłych i inżynieryjnych" - podkreślili organizatorzy.

Wydarzenia towarzyszące mają na celu wzmocnienie przekazu konferencji, a także szerzenie znaczenia i atrakcyjności nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Celem wydarzenia jest ponadto wsparcie procesu tworzenia kadry dla sektora naukowego i technologicznego, szczególnie dynamicznie rozwijającego się sektora kosmicznego w Polsce.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: dr Aleksandra Bukała (POLSA), dr Olga Malinkiewicz (Saule Technologies), prof. Agnieszka Zalewska IFJ PAN (była przewodnicząca rady naukowej CERN) - online, prof. Sara Seager (MiT, NASA) - online, prof. Andrzej Dragan, dr Anna Fogtman (ESA), Katarzyna Malinowska (Akademia Leona Koźmińskiego), Wiktor Niedzicki, reprezentacja CBK PAN, dr Anna Chrobry.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie WroSpace, współorganizatorami: Polska Agencja Kosmiczna i Fundacja Empiria i Wiedza. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

World Space Week Wrocław, ogólnopolskie wydarzenie popularyzacyjno-edukacyjne odbywa się we Wrocławiu od 2017 r. Wydarzenie jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy World Space Week, ale jak podkreślają organizatorzy we Wrocławiu - tematyka jest co roku dostosowana do zagadnień aktualnych dla Polski.

Wstęp jest wolny, po wcześniejszej rejestracji (konferencja: https://app.evenea.pl/event/wsww2022/; warsztaty dla dzieci i młodzieży: www.worldspaceweek.pl; warsztaty w strefie networkingowej dla studentów oraz profesjonalistów: www.worldspaceweek.pl). Więcej na stronie internetowej: www.worldspaceweek.pl

PAP - Nauka w Polsce

amk/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023