Witamina D nie chroni przed przeziębieniem

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nie ma zależności między niedoborem witaminy D w organizmie a podatnością na wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych - dowodzą naukowcy z Nowej Zelandii na łamach tygodnika „Journal of the American Medical Association”.

Chociaż niektóre wcześniejsze dane sugerowały możliwy związek między wysokim stężeniem witaminy D w organizmie a rzadszą zapadalnością na przeziębienia, najnowsze badania obalają tę teorię. Udowodniono w nich bowiem, że osoby, które otrzymały miesięczną dawkę 100.000 jednostek witaminy D3, z taką samą częstością, co reszta populacji, przeziębiały się i choroba miała u nich podobny przebieg.

Dr David R. Murdoch z Uniwersytetu Otago w Christchurch (Nowa Zelandia) wraz z zespołem przeprowadził randomizowane badanie w celu określenia wpływu witaminy D na częstość i nasilenie zakażeń górnych dróg oddechowych u zdrowych dorosłych. Badaniem, prowadzonym w okresie od lutego 2010 r. do listopada 2011 roku, objęto 322 zdrowych osób. Uczestnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy: jedna otrzymała (ustnie) początkową dawkę witaminy D3 w wysokości 200.000 IU, następnie 200.000 IU miesiąc później i 100.000 IU przez kolejne miesiące, druga grupa dostawała placebo przez całe 18 miesięcy trwania eksperymentu.

Na początku badania średni poziom 25-hydroksywitaminy D (25-OHD) w organizmach uczestników wynosił 29 ng/ml. Suplementacja witaminy D spowodowała wzrost stężenia 25-OHD powyżej 48 ng/ml.

W ciągu 18 miesięcy odnotowano 593 przypadki przeziębień w grupie suplementowanej i 611 w grupie kontrolnej.

Naukowcy stwierdzili, że nie ma istotnych statystycznie różnic w liczbie przeziębień przypadającej na jednego uczestnika (średnio 3,7 na osobę przyjmującą witaminę D i 3,8 na osobę z grupy placebo) ani w długości utrzymywania się objawów choroby (średnio 12 dni w każdej grupie). Nie stwierdzono także różnic w liczbie dni, które pacjenci przebywali na zwolnieniach lekarskich.

"Główny wniosek płynący z tego badania jest taki, że comiesięczna dawka 100.000 IU witaminy D3 u zdrowych dorosłych nie zmniejsza w istotny sposób częstości występowania lub nasilenia infekcji górnych dróg oddechowych. Wynik ten nie zależy ani od pory roku ani początkowego stężenia 25-OHD - podsumowuje dr Murdoch. - Potrzebne są dalsze badania w celu wyjaśnienia, czy istnieje jakaś korzyść z suplementacji witaminy D w innych populacjach oraz przy innych schematach dawkowania”. (PAP)

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera