FPTN: w nauce trzeba promować doskonałość

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Instytucje odpowiedzialne za polską naukę powinny konsekwentnie promować doskonałość w nauce, inaczej zaprzepaścimy szansę na poprawienie stanu rodzimej nauki – przekonuje w przesłanym PAP apelu Federacja Polskich Towarzystw Naukowych.

"Niski poziom nakładów na naukę z budżetu państwa i brak prymatu kryterium doskonałości w naszej polityce naukowej sprawiają, że sytuacja Polski w konkursach programów europejskich jest bardzo zła, a tym samym obniża się jej prestiż w skali europejskiej” – czytamy w apelu Federacji Polskich Towarzystw Naukowych.

Autorzy wzywają więc Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rektorów czołowych szkół wyższych, kierownictwo Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do konsekwentnego promowania doskonałości w nauce.

"Nie można dopuścić do tego, że nawet przy istotnym zwiększeniu budżetu nauki związanego z funduszami europejskimi, będziemy nadal tracić dystans do innych krajów UE i zaprzepaścimy unikalną szansę na poprawienie stanu nauki w Polsce” – piszą autorzy przesłanego PAP komunikatu.

Ich zdaniem niepokojące jest, że mimo znacznego zwiększenia w ostatnich latach funduszy zasilających naukę w Polsce, jej konkurencyjność ciągle się obniża. Do tej pory jedynie 12 polskich naukowców realizuje granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych(ERC). W Wielkiej Brytanii takich grantów jest 680, w Niemczech - 423, we Francji - 400, w Hiszpanii - 171, w Finlandii - 52 i 29 na Węgrzech.

"Aby zwiększyć skuteczność polskich wystąpień w konkursach europejskich i tym samym podnieść prestiż naszych instytucji naukowych w skali europejskiej, przy wydatkowaniu pieniędzy z budżetu krajowego na naukę, należy położyć nacisk na konsekwentne wdrażanie mechanizmów promujących kryterium doskonałości” – czytamy w apelu.

Zdaniem przedstawicieli FPTN dobrym krokiem było powołanie Narodowego Centrum Nauki (NCN), które od początku stosuje kryterium doskonałości naukowej. Również środki rozdzielane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinny być rozdysponowywane przede wszystkim z uwzględnieniem kryterium doskonałości.

"Wszelkiego typu +rozsmarowywanie+ tych środków nie przyniesie pożądanego efektu podniesienia rangi polskiej nauki. Fundusze z Ministerstwa powinny płynąć głównie do instytucji naukowych z wyraźnie nakreśloną strategią promowania doskonałości” – przekonują autorzy apelu.

W skład FPTN wchodzą Polskie Towarzystwa: Antropologiczne, Badań nad Miażdżycą, Badań Układu Nerwowego, Biochemiczne, Biofizyczne, Biologii Eksperymentalnej, Biologii Komórki, Botaniczne, Chemiczne, Entomologiczne, Fizjologiczne, Fizyczne, Genetyczne, Hydrobiologiczne, Immunologii Klinicznej i Doświadczalnej, Mikrobiologów, Parazytologiczne, Przyrodników im. Kopernika, Zoologiczne oraz Polska Federacja Biotechnologii.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera