Rektor Politechniki Łódzkiej chce utworzenia Uniwersytetu Centralnej Polski

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki zaapelował podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego do rektorów łódzkich szkół wyższych o współudział w tworzeniu Uniwersytetu Centralnej Polski.

Nowy rok na Politechnice Łódzkiej rozpoczęło ponad 20 tys. studentów, w tym ponad 6,6 tys. osób na pierwszym roku studiów pierwszego stopnia.

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego Bielecki podkreślił, że inżynierowie są obecnie niezwykle potrzebni w Polsce, niezbędni do rozwijania i podtrzymywania innowacyjnej gospodarki.

Przypomniał, że PŁ jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, a uczelnia aktywnie współpracuje z biznesem zorientowanym na nowe technologie i nowoczesne kształcenie.

"Dla rozwoju uczelni niezwykle istotne jest inwestowanie w innowacyjne obszary badawcze, wspieranie młodych talentów naukowych. Jednak, aby wcielać w życie innowacyjne rozwiązania, niezbędna jest szeroko zakrojona współpraca z biznesem i przemysłem" - mówił Bielecki.

Przypomniał, że z inicjatywy uczelni w sierpniu tego roku powołany został "ICT Polska Centralna Klaster", w ramach którego współpracować będą m.in. firmy branży informatycznej i telekomunikacyjnej.

Bielecki podkreślił także, że podpisane niedawno porozumienie o współpracy Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wpisuje się w zaproponowaną przez PŁ kilka lat temu inicjatywę dot. powstania Uniwersytetu Centralnej Polski. Miałby on integrować nauki techniczne, przyrodnicze, humanistyczne, społeczne i medyczne.

Rektor Politechniki zaapelował jednocześnie do rektorów łódzkich szkół wyższych o aktywny współudział w tworzeniu organizacyjnych, prawnych i merytorycznych fundamentów Uniwersytetu Centralnej Polski.

"Bez jasnej i precyzyjnej strategii współpracy w tym zakresie, łódzkie środowisko naukowe nie sprosta konkurencji integrujących się krajowych ośrodków akademickich. Tworzony przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego nowy algorytm przyznawania dotacji, będzie takie integracyjne działania wyraźnie premiował" - podkreślił Bielecki.

Zaproponował także pozostałym łódzkim uczelniom partnerski współudział w spółce Centrum Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej.

Podczas inauguracji wręczone zostały Medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrodzeni zostali najlepsi studenci, a grupa nowo przyjętych studentów złożyła ślubowanie. Wykład inauguracyjny "Zespoły fabryczno-mieszkalne w europejskim przemyśle włókienniczym" wygłosił dr Bartosz M. Walczak.

W Politechnice Łódzkiej na 36 kierunkach kształci się ponad 20 tys. studentów. W tym roku największą popularnością cieszyły się: logistyka, gospodarka przestrzenna, chemia budowlana, budownictwo oraz architektura i urbanistyka. Uruchomiono także dwa nowe kierunki - inżynieria biochemiczna oraz inżynieria produkcji.

Politechnika Łódzka obecnie realizuje inwestycje warte ok. 160 mln zł, a jeszcze w tym roku ma rozpocząć kolejne o wartości ponad 130 mln zł. W najnowszym ogólnopolskim rankingu szkół wyższych zajęła ósme miejsce i czwarte wśród uczelni technicznych.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ mlu/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera