Nauka dla Społeczeństwa

23.09.2023
PL EN
02.10.2012 aktualizacja 02.10.2012

Ponad 23,5 mln zł na nowoczesne laboratoria w Lublinie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 23,5 mln zł będzie kosztowało urządzenie i wyposażenie czterech nowych laboratoriów Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. 85 proc. wydatków sfinansowanych zostanie z funduszy unijnych.

„Umowa o dofinansowaniu projektu została już podpisana z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, wkrótce będziemy ogłaszać przetargi na zakup aparatury” – powiedziała w poniedziałek zastępca dyrektora Centrum Projektów i Współpracy Międzynarodowej uczelni Marta Drygała.

Projekt obejmuje adaptację pomieszczeń w budynku uczelni przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie oraz zakup około 450 sztuk różnego rodzaju wyposażenia i oprogramowania. Powstanie Centrum Diagnostyki Badań i Analiz, a w nim cztery nowoczesne laboratoria: certyfikacji żywności, diagnostyki materiałów i konstrukcji, badania systemów mechanicznych oraz psychologii eksperymentalnej.

Prowadzone w nich będą m.in. analizy substancji szkodliwych w żywności i produktach rolniczych, badania w zakresie obróbki metali, stopów oraz ceramiki, a w laboratorium psychologicznym – badania percepcji kierowców, pilotów, operatorów maszyn, a także reakcji konsumentów na bodźce reklamowe.

85 proc. kosztów projektu pokryje dotacja z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Resztę dołoży uczelnia z własnych środków.

Cały projekt ma być zakończony w 2015 r. „Aparatura będzie przekazywana do użytku sukcesywnie, w miarę dokonywania zakupów. Spodziewamy się, że pierwsze urządzenia wejdą do użytku w październiku przyszłego roku” – zaznaczyła Drygała.

Z nowoczesnego zaplecza badawczego mają korzystać nie tylko naukowcy i studenci, ale także przedsiębiorcy. Uczelnia podpisała już umowy o współpracy ze spółką WAW Mielec, specjalizującą się w produkcji wyrobów metalowych, z którą chce poszukiwać innowacyjnych rozwiązań technologicznych, oraz z Lubelskim Rynkiem Hurtowym w Elizówce - w zakresie doradztwa naukowo-badawczego.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie należy do największych niepublicznych uczelni w regionie. Istnieje od 2000 r. Na jej czterech wydziałach – Administracji, Ekonomii, Pedagogiki i Psychologii oraz Transportu i Informatyki – kształci się obecnie około 9 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ hes/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023