Uran w opozycji i Księżyc

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W nocy z 29 na 30 września, na sferze niebieskiej, obok będącego w opozycji Urana przejdzie Księżyc w pełni - poinformował PAP dr hab Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

W tym roku opozycja planety Uran wypada 29 września o godzinie 9:15 naszego czasu. Opozycja zawsze stwarza najlepsze warunki do obserwacji planety, bo jest ona wtedy najjaśniejsza i, znajdując się dokładnie po przeciwnej stronie nieba niż Słońce, góruje w okolicach północy. Nic więc dziwnego, że mamy teraz naprawdę dobry czas do podziwiania Urana, którego, w dobrych warunkach, jesteśmy w stanie dojrzeć "gołym okiem".

Uran jest jednak na granicy widoczności nieuzbrojonego oka i aby odnaleźć go pośród mrowia gwiazd musimy dysponować dokładną mapą albo drogowskazem. Tak się składa, że 30 września tym drogowskazem będzie Księżyc w pełni. Dokładne o godzinie 3:41 oba ciała, czyli Uran i Srebrny Glob, znajdą się niespełna 5 stopni od siebie. Oznacza to, że spoglądając typową lornetką klasy 7x50 czy 10x50 na Księżyc, powinniśmy w polu jej widzenia mieć jednocześnie i naszego naturalnego satelitę i Urana.

W okolicach północy oba ciała znajdziemy 40 stopni nad południowym horyzontem. Uran będzie świecił na lewo (na wschód) i trochę poniżej Księżyca. Trzeba jednak pamiętać, że Srebrny Glob, choć jest dobrym drogowskazem, świeci tak jasno, że mocno rozświetla niebo. W momencie największego zbliżenia, Urana nie dojrzymy więc "gołym okiem", dlatego najlepiej do obserwacji użyć typowej, niewielkiej nawet, lornetki.

PAP - Nauka w Polsce

aol/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

  • Fot. Adobe Stock

    W sobotę zacznie się astronomiczna zima

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera