W Zielonej Górze trwa spotkanie studentów astronomii z całej Polski

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W czwartek w Zielonej Górze rozpoczęło się VII Ogólnopolskie Seminarium Studentów Astronomii (OSSA 2012). Na czterodniowej konferencji spotka się ponad 70 studentów i doktorantów astronomii z różnych polskich uniwersytetów.

Uczestnicy konferencji przedstawią swoje badania i zainteresowania w formie krótkich wykładów oraz plakatów. W programie są też wykłady zaproszonych gości. Rozpocznie je prof. Giorgi Melikidze z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wygłosi wykład inauguracyjny pt. "Błyszcz się, błyszcz, mała gwiazdko".

Później prof. Wojciech Dziembowski z Uniwersytetu Warszawskiego przybliży zagadnienie zmienności gwiazd w perspektywie projektów obserwacyjnych OGLE, CoRoT i KEPLER. Dr hab. Krzysztof Goździewski z Centrum Astronomii UMK opowie o jednym z układów planetarnych, a dr hab. Agnieszka Pollo z Uniwersytetu Jagiellońskiego zachęci młodych astronomów do korzystania z wielkich przeglądów nieba. Z kolei dr Krzysztof Kamiński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza zaprezentuje poznański projekt Globalnego Teleskopu Astrofizycznego.

Jednym z tematów poruszonych podczas konferencji będzie też Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Krzysztof Czart z Centrum Astronomii UMK przedstawi szanse na przystąpienie Polski do tej głównej europejskiej organizacji astronomicznej, posiadającej wielkie teleskopy Ameryce Południowej.

Na zakończenie konferencji Pedro Russo z Uniwersytetu w Leiden w Holandii poprowadzi warsztaty na temat edukacji i popularyzacji astronomii.

Studenckiej konferencji towarzyszyć będą też dwa wykłady popularnonaukowe: „Astrofizyka fal grawitacyjnych (prof. Tomasz Bulik, Uniwersytet Warszawskie) oraz „Efekt cieplarniany – fakty i mity (dr Wojciech Lewandowski, Uniwersytet Zielonogórski).

Ogólnopolskie Seminarium Studentów Astronomii jest organizowane od 2004 roku w różnych ośrodkach uniwersyteckich. Trzykrotnie odbyło się w Warszawie, raz w Toruniu, Krakowie, Poznaniu; w tym odbywa się w Zielonej Górze, a organizatorem jest Uniwersytet Zielonogórski.

Celem konferencji jest zapoznanie studentów z badaniami prowadzonymi w różnych ośrodkach astronomicznych oraz integracja środowiska młodych astronomów. Więcej informacji na temat OSSA 2012 oraz program konferencji można znaleźć na stronie internetowej http://ossa7.astronomia.pl.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera