Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
26.04.2019 aktualizacja 26.04.2019

Zielona Góra/ 10,2 mln zł dofinansowania na centrum symulacji medycznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Zielonogórski otrzymał z Ministerstwa Zdrowia ponad 10,2 mln zł dofinansowania na utworzenie centrum symulacji medycznej. Centra takie są służą kształceniu kadr medycznych.

Jak poinformowała w czwartek rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko, zielonogórska uczelnia znalazła się w gronie sześciu ośrodków akademickich kształcących lekarzy, które w środę podpisały w ministerstwie umowy na dofinansowanie do tego typu centrów.

"Nasza uczelnia otrzyma z ministerstwa na ten cel 10 mln 237 tys. zł z unijnych pieniędzy w ramach programu "Wiedza. Edukacja. Rozwój". Od dnia podpisania umowy mamy 12 miesięcy na uruchomienie centrum. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na wyposażenie w symulatory, fantomy, aparaturę i sprzęt medyczny, szkolenia i kursy dla personelu dydaktycznego z zakresu symulacji medycznej" – powiedziała Sapeńko.

Dodała, że centrum symulacji medycznej będzie łącznie kosztowało około 17 mln zł. Oprócz unijnego dofinansowania na wyposażenie centrum, pieniądze na część budowlaną pochodzą z funduszy uczelni.

Nowa jednostka wejdzie w skład Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Centrum powstanie w budynku przy ul. Energetyków 2, gdzie na trzech kondygnacjach znajdą miejsce nowocześnie wyposażone sale do ćwiczeń dla studentów kierunku lekarskiego.

Przyszli lekarze będą ćwiczyć w kompletnie wyposażonych salach, m.in.: w operacyjnej, intensywnej terapii i porodowej. Znajdzie się tam też szpitalny oddział ratunkowy i symulator ambulansu typu S.

"Te i inne sale do ćwiczeń procedur medycznych będą w pełni wyposażone w symulatory, systemy audio-wideo, fantomy, sprzęt medyczny i meble medyczne" – powiedziała Sapeńko.

W styczniu tego roku na Uniwersytecie Zielonogórskim powstało Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej na potrzeby kształcenia pielęgniarek. Na jego organizację i wyposażenie uczelnia otrzymała prawie 2,3 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. 

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022