Festyn naukowy "Dni Nauki i Techniki" w Stalowej Woli

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Doświadczenia z chemii, fizyki, wystawa przyrządów astronomicznych, zawody w układaniu kostki Rubika, pokazy multimedialne, warsztaty złożą się na program festynu naukowego "Dni Nauki i Techniki", który rozpoczął się w niedzielę w Stalowej Woli (Podkarpackie).

Większa część imprezy, która potrwa do 23 września, odbywać się będzie w ramach IX Lubelskiego Festiwalu Nauki. Natomiast na dwa ostatnie dni stalowowolskiego festynu przewidziano jeszcze zawody w układaniu kostki Rubika i piknik industrialny.

Jak poinformowała PAP Sylwia Terpiłowska z KUL, koordynatora pierwszej części festynu, dla zwiedzających przygotowano łącznie 70 projektów, podczas których będzie można wykonać samodzielnie doświadczenia z chemii, fizyki, biologii, ekologii, zapoznać się z praktyczną wiedzą z dziedziny nauk społecznych, komunikacji interpersonalnej, kryminologii.

Będzie można dowiedzieć się m.in. o roli wybranych bakterii w życiu człowieka, samemu zrobić doświadczenie wykrywania np. białek, cukrów, alkoholi, zobaczyć dlaczego szkodzą nam niektóre substancje organiczne, wykonać doświadczenia związane z elektryzowaniem bursztynu, obserwować dźwięk jako falę mechaniczną, barwne rozszczepienie światła jako fali elektromagnetycznej.

Organizatorzy zapraszają także na warsztaty dotyczące sztuki wystąpień publicznych, na których uczestnicy poznają różnicę między wizerunkiem publicznym i scenicznym, będą ćwiczyć dykcję, emisję głosu, wystąpienia przed kamerą i pracę z mikrofonem; dla rodziców, pedagogów i nauczycieli przygotowano zajęcia dotyczące bajek terapeutycznych i biblioterapii, na których będzie się można dowiedzieć w jaki sposób stymulować dziecko do samodzielnego rozwiązywania własnych problemów i jaką rolę pełni literatura w rozwoju emocjonalnym, moralnym i społecznym, a także pokaz gier jako metody przygotowania dzieci do uczenia się matematyki.

Odbędą się także wykłady o tzw. pigułce gwałtu, czyli czym ona jest, jakie substancje wykorzystywane są jako pigułka gwałtu i jak się przed nią uchronić.

W sobotę, przedostatniego dnia festynu odbędą się zawody w układaniu kostki Rubika, w czasie których zawodnicy z całej Polski będą rywalizować w układaniu różnego rodzaju łamigłówek na czas. Poza standardowym układaniem będzie można podziwiać też mistrzów w układaniu jedną ręką, bez patrzenia na kostkę czy też stopami. Jak zapewniła Katarzyna Wasyl z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, organizatora tej części festynu, są to oficjalne zawody sygnowane przez World Cube Association oraz Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu.

Ostatniego dnia imprezy odbędzie się piknik industrialny, podczas którego będzie można poznać interaktywne eksponaty wystawy \"Tajemnice fizyki\" udostępnione przez Centrum Nauki Experymentarium z Łodzi, wziąć udział w doświadczeniach z fizyki, zobaczyć możliwości robotów.

Będzie można także obejrzeć, dobiegającą już końca, wystawę \"Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych\" przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa ta prezentuje ewolucję przyrządów pozwalających obserwować niebo, akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy. Znalazły się tam też zabytkowe lunety i teleskopy oraz reprodukcje, grafiki i druki, a także instalacje interaktywne, ułatwiające zrozumienie działania i sposób użycia teleskopów.

Lubelski Festiwal Nauki odbywa się już po raz 9. Koordynatorem tegorocznego festiwalu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski. W ramach festiwalu, który rozpoczął się w sobotę i potrwa do piątku, przygotowanych zostało ponad tysiąc rozmaitych projektów skierowanych głównie do ludzi młodych, uczniów, ale także przedszkolaków. Imprezy odbywają się w ponad stu obiektach w Lublinie, Dęblinie, Puławach, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim oraz w Stalowej Woli na Podkarpaciu.

PAP - Nauka w Polsce

api/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera