W sobotę 18. Festyn Archeologiczny w Biskupinie

Rekonstrukcja osady wczesnośredniowiecznej - nowej atrakcji Biskupina. Foto: materiały prasowe Muzeum Archeologicznego w Biskupinie
Rekonstrukcja osady wczesnośredniowiecznej - nowej atrakcji Biskupina. Foto: materiały prasowe Muzeum Archeologicznego w Biskupinie

„Polska Piastów” – pod takim hasłem odbędzie się w dniach 15-23 września kolejny Festyn Archeologiczny w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

„Pragniemy przybliżyć najistotniejsze aspekty piastowskiego dziedzictwa poprzez atrakcyjną formę edukacyjną i popularyzatorską, w wykonaniu specjalistów z wielu instytucji i stowarzyszeń z kraju i zagranicy” – poinformował PAP Filip Krauze, rzecznik prasowy wydarzenia.

Program obfituje w wydarzenia przygotowane dla gości od wieku szkolnego po dojrzały. W ciągu dziewięciu dni, codziennie będą się odbywać inscenizacje słowno-muzyczne poświęcone dynastii piastowskiej połączone z walkami wojów. Na scenie głównej będą miały miejsce dwie inscenizacje „Panowanie i koronacja Bolesława Chrobrego” oraz „Zjazd książąt w Gąsawie i śmierć Leszka Białego”.

Będzie można też wysłuchać koncertów zespołów „Percival”, „Ostrovia” oraz białoruskiego zespołu „Lutaś”. Studenci archeologii zaprezentują pokaz „Demony”, czyli wierzenia dawnych Słowian. Natomiast na terenie piastowskiej wioski żacy wykonają inscenizacje: obrzędów przejścia i astronomicznego przesilenia, składania ofiary zakładzinowej, święta plonów, powrót drużyny z wyprawy wojennej, zaprezentują słowiańską kuchnię, pisanki, modę i naukę pisania głagolicą.

Nie zabraknie konkursów dla najmłodszych i dorosłych. Swoją obecność zapowiedziały grupy odtwórstwa historycznego – „Srebro Peruna” i „Dziedzictwo Wolina”. Przewidziano też barwne pokazy mody i biżuterii wczesnośredniowiecznej i degustacje dań kuchni słowiańskiej. Festyn urozmaicą stoiska rękodzielników z całej Europy: Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec i Holandii.

W trakcie trwania Festiwalu będzie można przyjrzeć się budowie rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej – kolejnej, powstającej atrakcji Biskupina. Wzniesiono już 12 z 14 planowanych chat ustawionych w kształcie okolnicy. Rekonstrukcje powstają w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się oryginalne obiekty. Archeolodzy przebadali wczesnośredniowieczną wioskę w latach 50-tych XX wieku. Odkrycie to łączone jest z wymienioną w bulli Innocentego II z 1138 r. wioską „Stari Biskupici”. Dokument ten wymienia imiona kilkunastu osadników, którzy od dawna należeli do biskupa.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Biskupinie: www.biskupin.pl

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera