Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
13.09.2012 aktualizacja 13.09.2012

Ultrafiolet pomaga krabom

Fot. PAP/EPA/MELBOURNE MUSEUM Fot. PAP/EPA/MELBOURNE MUSEUM

Żyjące w ciemnych głębinach kraby potrafią znaleźć pokarm, ponieważ widzą światło niebieskie i ultrafioletowe - informuje „Journal of Experimental Biology".

Żerowanie krabów żyjących w okolicach Wysp Bahama obserwował za pomocą podwodnego pojazdu zespół prof. Tamary Frank z Nova Southeastern University Oceanographic Center (USA). Oprócz badań na dnie morza, schwytano kilka osobników i badano działanie ich oczu w warunkach laboratoryjnych.

Kraby, które zamieszkują pozbawione światła dziennego głębiny widzą tylko światło powstające w procesie bioluminescencji. Dzięki oczom reagującym na światło niebieskie i ultrafiolet potrafią odróżnić toksyczne korale (świecące zielono i niebieskozielono) - od niebiesko świecącego planktonu.

Wrażliwość na światło o mniejszej długości fali - czyli ultrafioletowe - daje krabom pewnego rodzaju umiejętność rozróżniania kolorów, co pozwala im łatwiej odróżniać potencjalny pokarm od niejadalnych korali.

Prof. Frank już wcześniej wykazała, że niektóre krewetki żyjące w toni wodnej na głębokości kilkuset metrów widzą światło ultrafioletowe, choć światło słoneczne praktycznie tam nie dociera. Wcześniej nie testowano zdolności zwierząt głębinowych do widzenia ultrafioletu, ponieważ nie wydawało się to prawdopodobne. (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022