"Science": z powodu ocieplenia temperatury wody w Morzu Beringa padło 10 miliardów krabów

Adobe Stock
Adobe Stock

Wzrost temperatury wody w Morzu Beringa spowodował śmierć około dziesięciu miliardów krabów - 90 procent populacji krabów w tym regionie; ich populacja nigdy nie odzyska dawnej liczebności - poinformowało czasopismo naukowe "Science".

Naukowcy obliczyli, że liczba martwych krabów jest czterokrotnie większa niż w ciągu poprzednich 45 lat. Przed 2018 rokiem z uwagi na dobre warunki liczba krabów w Morzu Beringa osiągnęła szczyt. W tym samym roku nadeszła pierwsza fala upałów. Współautor badania, Cody Szuwalski przytacza dane, z których wynika, że przez dwa lata lodem pokryte było zaledwie 4 proc. powierzchni, która do tej pory zawsze była zamarznięta. Z tego powodu kraby nie miały wystarczającej ilości zimnej wody, niezbędnej do normalnego funkcjonowania.

Życie w cieplejszej wodzie czterokrotnie zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne krabów. Zwierzęta nie były w stanie temu sprostać. Kraby badane w 2018 r. miały niższą masę ciała niż te badane w poprzednich latach - przy tej samej wielkości. Naukowcy doszli do wniosku, że kraby głodowały. Oprócz tego - twierdzi inny współautor badania, Kerim Aydin - ze względu na ocieplenie wody w Morzu Beringa do Pacyfiku mogły wpłynąć dorsze, które zjadł część populacji krabów - czytamy w "Science".

Zjawiska obserwowane w Morzu Beringa dowodzą, że kryzys klimatyczny gwałtownie przyspiesza i wpływa na życie zamieszkujących je zwierząt. "Nie spodziewałem się, że zmiany będą zachodzić tak szybko" - powiedział Cody Szuwalski.

Morze Beringa znajduje się w północnej części Oceanu Spokojnego i ma powierzchnię ok. 2 mln km kw. Od północy i wschodu graniczy z Alaską, na zachodzie z Syberią, a na południu jego granice wyznacza łuk wyspowy tworzony przez Aleuty. (PAP)

sm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera